لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

ایران سفیر عراق را به دلیل حضور مخالفان کرد در یک مراسم در اقلیم کردستان احضار کرد


ایران و عراق پیشتر یک موافقتنامه امنیتی امضا کرده بودند - آرشیو
ایران و عراق پیشتر یک موافقتنامه امنیتی امضا کرده بودند - آرشیو

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، سفیر عراق در تهران را برای اعتراض به حضور گروه‌های کرد مخالف، در یک مراسم رسمی در اقلیم کردستان عراق، احضار کرده است.

به گزارش خبگزاری فرانسه، روز پنج‌شنبه گذشته، مراسمی در اقلیم کردستان عراق به منظور ادای احترام به مصطفی بارزانی، از رهبران کرد این منطقه که در سال ۱۹۷۹ درگذشت، برگزار شد.

در این مراسم، عبداللطیف رشید، رئیس جمهوری عراق، محمد شیاع‌السودانی، نخست‌وزیر عراق و همچنین نمایندگان سازمان‌ها و احزاب کرد ایرانی حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس اداره اول خلیج فارس وزارت خارجه ضمن ابلاغ اعتراض شدید جمهوری اسلامی نسبت به آنچه «دعوت از اعضای گروهک‌های تجزیه‌طلب و نیز تداوم برخی تحرکات گروهک‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق» در یک مراسم رسمی در آن منطقه نامید، این موضوع را مغایر با توافقنامه امنیتی اخیر بین تهران و بغداد توصیف کرد.

در ماه مارس سال جاری میلادی، جمهوری اسلامی و عراق قراردادی را برای حفاظت از مرزهای مشترک خود امضا کردند و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، با تایید این توافقنامه گفت: «امنیت عراق و مرزهای آن برای ما بسیار مهم است.»

این در شرایطی بود که در نوامبر سال گذشته میلادی، جمهوری اسلامی با حملات موشکی و پهپادی برون مرزی به مواضع چند سازمان‌ و حزب کرد ایرانی در شمال عراق حمله و آنها را به دست داشتن در اعتراضات در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی متهم کرد.

جمهوری اسلامی، سازمان‌ها و احزاب کرد ایرانی مستقر در عراق را «تجزیه‌طلب» معرفی می‌کند و آنها را «تروریستی» می‌داند. اما این سازمان‌ها و احزاب این ادعاها را رد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اقلیم کردستان عراق میزبان اردوگاه‌ها و پایگاه‌هایی است که توسط چند سازمان و حزب کرد ایرانی اداره می‌شوند.

XS
SM
MD
LG