لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

درگیری نیروهای عراقی با یک جناج شیعه ۴۷ نفر کشته داد


به دنبال درگیری‌هایی که روز چهارشنبه بین نیروهای امنیتی عراق و پیروان یک شیخ افراطی در شهر کربلا درگرفت، ۴۷ نفر کشته شدند.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع امنیتی عراق حاکی است این درگیری زمانی روی داد که پلیس و نیروهای امنیتی می‌خواستند محمود السرخی را دستگیر کنند. او و طرفداران مسلح وی در گذشته سابقه درگیری با نیروهای آمریکایی، نیروهای امنیتی عراق و پیروان آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع شیعه ساکن در عراق، را داشتند.

نیروهای امنیتی گفتند پس از آن که سرخی و طرفدارانش بستن خیابان‌ها را آغاز کردند و در نقطه‌های بازرسی در اطراف محل اقامت او در کربلا مستقر شدند، برای دستگیری وی به محل رفتند.

سرخی پیشتر در اوائل هفته نامه‌ای در وبسایت خود منتشر کرد که از دستور ایت‌الله سیستانی به عراقی‌ها برای جنگ با پیکارجویان سنی در کنار نیروهای امنیتی انتقاد می‌کرد.

منابع گفتند پلیس و سربازان با پشتیبانی ۵ هلیکوپتر مسلح، خانه سرخی را محاصره کردند، اما پیروان او از ورود آنها جلوگیری کردند. در درگیری‌هایی که صورت گرفت، ۵ نفر از نیروهای پلیس و حدود ۴۰ نفر از حامیان سرخی کشته شدند. وقتی سربازان پس از حدود ۶ ساعت توانستند وارد خانه شوند، متوجه شدند که او فرار کرده است.

در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته می‌شود این واقعه بروز شکاف‌هایی میان جناح‌های شیعه، در حالی که آتش شورش سنی‌ها زبانه می‌کشد، را نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG