لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۸

افزایش فشار آیت الله سیستانی بر بلوک های سیاسی عراق


رهبر شیعیان عراق بر فشار بر بلوک های سیاسی کشور افزوده و از آنها خواسته است پیش از گشایش پارلمان با نخست وزیر بعدی موافقت کنند. در همین حال نوری المالکی به فرماندهان ارتش هشدار داد که احتمال می رود پیکارجویان درصدد برآیند امنیت در بغداد را پیش از اجلاس پارلمان مختل کنند.

به گزارش آسوشیتد پرس، نماینده آیت الله عظما سیستانی روز جمعه در خطبه نماز در مسجدی در شهر کربلا گفت آیت الله از رهبران سیاسی خواسته است تا زمان تشکیل جلسه پارلمان با رئیس مجلس و رئیس جمهوری جدید موافقت کنند.

عبدالمهدی الکربلایی، گفت این اقدام « دیباچه ای برای یافتن راه حل سیاسی که در حال حاضر همه در جستجوی آن هستند خواهد بود.»

آیت الله سیستانی بندرت در جمع مردم سخن می گوید و پیام هایش را از طریق روحانیان دیگر یا گاهی، صدور فتاوی می فرستد.

آیت الله سیستانی درخواست خود را در حالی عنوان می کند که نوری المالکی نخست وزیر در تلاش است مقام خود را حفظ کند، و متحدان شیعه سابق او و حتی ایران، حامی اصلی وی، گزینه هایی را در برابر وخیم ترین بحران عراق بررسی می کنند.

به گزارش آسوشیتد پرس، یک ژنرال ارشد ایرانی که در جریان دیداری ۱۰ روزه به بغداد با سیاستمداران شیعه ملاقات کرد، با فهرستی از کاندیداهای بالقوه نخست وزیری برای ارائه به رهبری ایران به تهران بازگشت.

گزارش بنقل از منابع سیاسی شیعیان عراق حاکی است انتظار می رود ژنرال قاسم سلیمانی ظرف چند روز باز گردد و سیاستمداران عراقی را از گزینه تهران آگاه سازد.

پیشرفت های سریع داعش در شمال عراق و نیز در استان انبار، کشور را با وخیم ترین بحران از زمان خروج نیروهای آمریکا روبرو ساخته است. گروه هم اینک یک حکومت اسلامی در نواحی امتداد مرز سوریه – عراق برقرار ساخته و شکل سخت گیرانه ای از شریعت اسلامی را به اجرا گذاشته است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت امکان ایجاد یک حکومت تروریستی از حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، تا بغداد واقعی است.

به گزارش آسوشیتد پرس، ویتالی چورکین، رئیس فعلی شورای امنیت، به اعضای شورا گفت بوجود آمدن یک حکومت تروریستی «امکانی بسیار واقعی است» که نیاز دارد شورای امنیت به آن بپردازد.

روز جمعه، نوری المالکی به فرماندهان ارتش هشدار داد احتمال دارد پیکارجویان در صدد برآیند امنیت در بغداد را در پیشاپیش تشکیل جلسه پارلمان در روز سه شنبه برهم بزنند.

گزارش آسوشتید پرس حاکی است که مالکی در پیامی تلویزیونی گفت امنیت بغداد باید مسلم شود و شهر نباید دستخوش بی ثباتی شود.

مالکی وضع نظامی را مثبت توصیف کرد و گفت نیروهای مسلح دست بالا را گرفته اند و اینک در حالت تهاجمی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG