لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

بورس تهران و ثبت رکوردی تازه


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، در دومین روز کاری سال جدید، در معاملات روز یکشنبه ۷ فروردین ماه، به سیر صعودی خود ادامه داد و با افزایش ۲۸۲ واحدی از مرز ۲۴ هزار واحد عبور کرد.

بازار سرمایه کشور، در حالی رکورد تازه ای را ثبت می کند، که در گزارشی که خبرگزاری مهر، روز پنج شنبه ۴ فروردین ماه منتشر ساخت، از قول علی نیکزاد، وزیر مسکن و شهرسازی، آمده است، «سال ۹۰ افزایش قیمتی در مسکن ایجاد نمی شود.»

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه کشوری طلا و سکه ایران نیز، در روزهای پایانی سال گذشته، در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از کاهش قیمت سکه طی روزهای آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که بعد از ظهر روز یکشنبه ۷ فروردین ماه منتشر شد، طی سال ۸۹، ارزش بازار سهام ایران به بیش از ۷۰ در صد افزایش یافت.

پیش تر علی صالح آبادی، رئیس سازمان بورس، در پیام نوروزی خود گفته بود، «روند توسعه بازار سرمایه کشور در سال ۸۹ به همت مسئولان و دست اندرکاران این بازار و با حمایت دولت با شتاب بیش تری ادامه یافته است.»

رئیس سازمان بورس صبح روز یکشنبه ۷ فروردین ماه در گفت و گو با خبر آن لاین، در پاسخ به این پرسش که «به نظر شما در حال حاضر بازار در حال اثرپذیری از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه هاست؟» پاسخ داد، «به نظر من تاثیر هدفمندسازی یارانه ها بر بازار در بلندمدت است. در بلندمدت انتظار می رود که ما به سمت استفاده بهتر از منابع حرکت کنیم. . . بنابراین در بلندمدت اجرای قانون هدفمندسازی یارانه تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه خواهد گذاشت.»

هر چند حسن قالیباف اصل، دومین مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهاردار، بعد از ظهر روز شنبه ۶ فروردین ماه، در گفت و گو با خبر آن لاین، «در خصوص تاثیر هدفمندسازی یارانه ها، شرکت بورس یک گزارش تحقیقی و کارشناسی تهیه کرده بود، مطابق این گزارش صنایع آسیب پذیر بازار کدام ها هستند؟» گفت، «اجازه دهید من اعلام نکنم. چون روی بازار تاثیر می گذارد. گذشته از این تحلیل این تاثیر وظیفه سرمایه گذاران است. اساسا هم گزارش های ما کلان است و خللی به صنعت و شرکت خاصی نمی پردازد.»

روزنامه جهان صنعت، تقرییا دو هفته پیش در شماره ۲۲ اسفندماه ۱۳۸۹ خود، پیش بینی مهدی تقوی، استاد نامی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، در زمینه وضعیت بازار سرمایه در سال جاری را، با توجه به احتمال افزایش تورم بیان کرد، «در بازار سرمایه به احتمال زیاد‌ سهامداران خرد، دوام نخواهند آورد و اندک‌اندک از بازار حذف خواهند شد چرا‌که آنها ناچارند همان میزان پول اندکی را که دارند از بازار سهام بیرون بیاورند و خرج زندگی کنند. در طرف مقابل سهامداران کلان، سود می‌برند و چاق‌تر می‌شوند‌.»

XS
SM
MD
LG