لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

افزایش ۱۸ درصدی سفرهای نوروزی و کاهش ۸ درصدی مصرف بنزین در ایران


بنا به آمارهای رسمی، ۸۲ میلیون و ۷۰۰ هزار سفر تا پایان ششم فروردین انجام شده است.

شهباز یزدانی، رئیس ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کشور، در گفتگو با روزنامه دولتی ایران (دوشنبه ۸ فروردین ماه) ضمن اعلام این موضوع از رشد هجده و ۴ دهم درصدی شمار سفرهای نوروزی در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

تنها ۲۴ ساعت قبل از سخنان رئیس ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کشور، محمد ناصری، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، در گفت و گو با خبرگزاری مهر، با اشاره به کاهش بی سابقه مصرف بنزین در هفته نخست نوروز امسال از شکسته شدن صف های بنزین در تمامی جایگاه های کشور سخن گفت، و اظهار داشت، «مصرف بنزین در هفته اول تعطیلات نوروزی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۶ میلیون لیتر، معادل ۸ درصد، کاهش یافته است.»

خبر آن لاین، بعد از ظهر روز دوشنبه ۸ فروردین ماه، بدون هیچ گونه توضیحی برای دریافت نظر کاربران خود این دو خبر را منتشر ساخته است. یکی از این کاربران خبر آن لاین می گوید، «مردم پولی برای مسافرات نداشته اند و آمار مسافرات اشتباه است.» کار بر دیگری بر این عقیده است، که هر دو آمار غلط است.

در همین حال فرد دیگری گفته است، «سفر نوروزی امسال اگر نسبت به سال گذشته کاهش نداشته باشد، افزایش هم نداشته است.» این فرد افزود، « بیان این مطلب که سفرهای نوروزی کاهش داشته است یک نوع جو ترس از گرانی و تورم را در ذهن می آورد به همین دلیل چون هماهنگی بین بیان مسوولان نیست این قضیه خود را نشان می دهد.»

کاربر دیگری به نام محمد نیز، خواستار تعریف مسئولان از سفر شده است، این کاربر پرسیده است، «آیا تعریف سفر هم مثل تعریف بیکاری است؟ مثلا هر کسی که از در خانه اش بیرون آمد و رفت نانوایی و نان خرید مسافر محسوب می شود؟»

آگاهان به کرات در سال های اخیر از غیر واقعی بودن شاخص های اقتصادی، و تاخیر در ارائه آن انتقاد می کنند، و این عملکرد را به ضرر اقتصاد ملی ایران ارزیابی کرده اند.

XS
SM
MD
LG