لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۶

افزايش نرخ تورم در ايران


روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در بهمن ماه ۸۹ را اعلام کرد. بر اساس اين گزارش شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ايران در بهمن ماه امسال نسبت به ماهقبل دو و نیم درصد افزايش يافته و تورم نقطه به نقطه به ۱۸ درصد رسيده است.

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به بهمن ماه ۱۳۸۹، معادل ۱۱ و شش درصد گزارش شد که نشان از رشدی ۸ دهم درصدی دارد.

نرخ تورم كه از ارديبهشت‌ماه امسال تك‌رقمی گزارش شده بود، پس از هفت ماه در آذرماه مجددا دو رقمی شد و روند افزايشی نرخ تورم كه ازمردادماه امسال آغاز شده بود، هم‌چنان ادامه دارد.

در حالی که در همین هفته رحیم ممبینی، معاونت نظارت و برنامه‌ريزی راهبردی رياست جمهوری، نرخ تورم برای سال ۹۰ را بين ۱۳ تا ۱۵ درصد پيش‌بينی كرده است.

حجت الاسلام غلام رضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی، در طرح تحول اقتصادی بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه، در گفت و گو با خبرگزاری مهر در بیان ارزیابی خود از وضعیت تورم در آستانه سال جدید اظهار داشت، «به نظر می آید تورم در سال آینده ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته باشد.»

رئیس کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی در طرح تحول اقتصادی، دلیل افزایش نرخ تورم در سال آینده را تزریق نقدینگی ناشی از در آمد نفتی، عنوان کرد.

در همین حال حسن راد مرد، رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی، بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با تاکید بر این موضوع که ذخیره سازی کالا به اندازه کافی موجود است گفت، «تا ۱۵ فروردین در هیچ کدام از اصناف هیچ گونه افزایش قیمت مشاهده نخواهد شد.»

در حالی شاهد سیر صعودی نرخ تورم در ایران هستیم، که خبرگزاری فارس بعد از روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه، اعلام کرد شاخص بهای تولیدکننده در کشور در ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۳ درصد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG