لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

وزیر فرهنگ رئیسی: برخی هنرمندان که علیه انقلاب و نظام می‌گویند، عفوشدگان ۹۸ هستند


 مخالفت با حجاب اجباری، تصویر گروهی هنرمندان
مخالفت با حجاب اجباری، تصویر گروهی هنرمندان

وزیر فرهنگ دولت ابراهیم رئیسی در سخنانی در دانشگاه الزهرا مدعی شد که دولت‌ ابراهیم رئیسی به آزادی بیان متعهد بوده و مبنای آن را بر گفت‌وگو با اصحاب فرهنگ و هنر گذاشته است.

اسماعیلی در ادامه به مشکلات قضاییِ پیش‌آمده برای برخی از هنرمندان، دانشجویان و روزنامه‌نگاران در جریان اعتراضات سال ۱۳۹۸ اشاره کرد و اضافه کرد: «رئیسی در سال ۱۳۹۸ بسیاری از دانشجویانی را که احکام قضایی قطعی و در حالِ اجرا داشتند، با مشورت رهبری عفو کردند.»

او ادامه داد: «بعضی از هنرمندانی که الان علیه انقلاب و نظام صحبت می‌کنند، از عفوشدگان سال ۹۸ هستند. بسیاری از این افراد، احکام زندان هفت‌ساله و پنج‌ساله داشتند، اما آیت‌الله رئیسی به‌عنوان رئیس قوه قضائیه نامه نوشته و بسیاری از هنرمندان، دانشجویان و روزنامه‌نگاران را عفو کردند.»

اسماعیلی در واکنش به صحبت یکی از دانشجویان مبنی‌ بر «نداشتنِ آزادیِ پس از بیان» بیان کرد: «در میان مسئولان انقلاب اسلامی از جمله رهبر انقلاب، افرادی وجود دارند که خود درد کشیده‌اند. کسانی‌که طعم تلخ ظلم و جور را کشیده‌اند، در مسند قدرت نمی‌توانند نسبت به این مسائل بی‌دغدغه باشند. مسئولان، حفظ و حراست از آزادی بیان و اندیشه را وظیفه خودشان می‌داند.»

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی تاکید کرد: «مگر می‌شود در جامعه امنیت نباشد و از آزادی بیان صحبت کرد؟ امنیت جامعه خط قرمز است و نباید اجازه داد مطالبات مردمی و دانشجویی به جایی ختم شود که امنیت به خطر بیفتد و جامعه ناآرام شود.»

در همین حال روزنامه فرهیختگان خطاب به اسماعیلی نوشت: «وزیر فرهنگ هستید نه پلیس مچ‌گیری»

این روزنامه با اشاره به سخنان وزیر ارشاد در دانشگاه الزهرا نوشته است: «از ابتدای اتفاقات یکی دو ماه اخیر وزیر ارشاد اظهاراتی درباره هنرمندان داشته که بیشتر از موضع پلیسی مچ‌گیر بوده نه وزیر فرهنگ»

XS
SM
MD
LG