لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

ابهام در خصوص اتهامات و محل نگهداری یک مربی ورزشی بازداشت شده


امیر ارسلان مهدوی
امیر ارسلان مهدوی

منابع خبری می‌گویند که وضعیت امیر ارسلان مهدوی، مربی اسنوبرد ساکن شیراز، که بیش از یک ماه پیش بازداشت شده همچنان نامشخص است.

اتهامات مهدوی که در ۴ آبان ماه در منزلش در معالی‌آباد شیراز بازداشت شد، نامشخص است و به غیر از تماس تلفنی با خانواده، اطلاعی از محل نگهداری او وجود ندارد و به نظر می رسد که اجازه داشتن وکیل هم به او داده نشده است.

از نخستین روزهای اعتراضات اخیر در ۲۵ شهریور ماه که در پی کشته‌شدن مهسا امینی به وقوع‌ پیوست، جامعه ورزشی ایران به آن عکس‌العمل نشان داد.

علی دایی و علی کریمی دو ملی پوش سابق فوتبال ایران به صراحت همراهی خود را با معترضان اعلام کردند. تیم والیبال نشسته و تیم ملی بسکتبال ایران در همراهی با معترضان از خواندن سرود ملی جمهوری اسلامی سر باز زدند و سعید پیرامون در جام بین قاره‌ای فوتبال ساحلی به جای شادی پس از گل با اجرای حرکت نمادین بریدن موهایش با این رخدادها ابراز همدردی کرد. الناز رکابی ورزشکار صخره‌نورد در رقابت‌های صخره‌نوردی آسیا در کره جنوبی بی‌حجاب ظاهر شد هرچند که بعدتر اعلام کرد که حجابش «سهوا دچار مشکل شده» در روزهای بعد نیز پارمیدا قاسمی دیگر ورزشکاری که بدون حجاب در مسابقه حاضر شد بی‌حجابی خود در لیگ تیراندازی با کمان را نتیجه باد شدید دانست و بابتش عذرخواهی کرد.

ولی مسئولین هم از همان روزهای نخست سرکوب ورزشکارانی را که در فضای مجازی با اعتراضات همراهی کرده بودند، آغاز کردند. در مهرماه خبر از بازداشت حسین ماهینی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس و آریا جعفری، ملی پوش سابق ورزش قایقرانی رسید و شایعاتی مبنی بر بازداشت های کوتاه مدت کاوه رضایی و حمیدرضا علی عسگری بازیکنان فوتبال پخش شد. همچنین ۳ بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان و ۴ مربی ورزشی در همدان بازداشت شدند. در اوایل آبان ماه بعضی منابع خبر از بازداشت ریحانه ارمغانی اولین دختر «های لاینر» ایرانی دادند.

در میانه آبان خبر دستگیری محمد رضا الفتی، ورزشکار بدنساز اعلام شد و شایعاتی نیز در مورد بازداشت موقت سروش رفیعی بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس به علت حمایت از یک زن معترض پخش شد. پس از آن بازداشت وریا غفوری بازیکن سابق تیم فوتبال استقلال تهران و پرویز برومند دروازه بان سابق تیم ملی فوتبال ایران به جرم همراهی با معترضان خبر ساز شد.

در اوایل آذر ماه منابع خبری از حبس خانگی الناز رکابی و تخریب خانه باغ خانوادگی ۳۰ متری خانواده او در روستای کوشکن از توابع زنجان خبر دادند. در روز ۱۳ آذر نیز خبر رسید که ماموران لباس شخصی به منزل مهدی عالی ، ورزشکار بدنساز در اراک به علت حمایت او از یک زن معترض در برابر ماموران، حمله کرده‌اند.

با آن که تاکنون گروهی از این ورزشکاران بازداشت شده با سپردن وثیقه آزاد شده‌اند، در مورد تعدادی از آنان که از شهرت کمتری برخوردارند چندان اطلاع‌رسانی نشده و گفته می شود که ورزشکارانی که با اعتراضات ابراز همبستگی کرده یا می‌کنند، با تهدیدهای سخت‌گیرانه از سوی نهادهای ورزشی، حملات رسانه‌های حقیقی و مجازی وابسته به حکومت، تهدید به محرومیت‌های دراز مدت و احکام انضباطی شدید روبه رو هستند.

XS
SM
MD
LG