لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

مهلت ده روزه جمهوری اسلامی به زاکربرگ: نماینده خود را معرفی کنید


مرکز ملی فضای مجازی جمهوری اسلامی اعلام کرد در نامه‌ای به مارک زاکربرگ، مدیر ارشد شرکت متا، در راستای عدم رعایت قوانین مصوبه کشور ایران از طریق دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن نسبت‌ به عملکرد سکوهای این شرکت اعتراض کرده است.

طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، ترویج رفتارهای نامناسب جنسی در قبال کودکان و نوجوانان و همچنین عدم ممانعت از پخش لایوهای جنسی، ارائه خدمات جنسی و روسپیگری و از موارد مورد اشاره در خصوص نقض اصول اخلاقی در این سکوها بوده است.

مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا فرصت داده تا اقدامات لازم از جمله معرفی نماینده رسمی مسئولیت‌پذیر مستقر در ایران حداکثر تا ۱۰ روز پس از دریافت نامه از سوی آن شرکت وفق سیاست‌ها و مقررات کشور در خصوص نحوه فعالیت شرکت‌های خارجی در حوزه فضای مجازی کشور صورت پذیرد.

گفتنی است جمهوری اسلامی در ایران همپای همتایانش در چین، روسیه، میانمار و سوریه همواره تلاش کرده تا با ایجاد اختلال در جریان آزاد اطلاعات به‌ ویژه از طریق قطع و یا بومی‌سازی اینترنت، مردم را از دسترسی به اطلاعات و اخبار محروم کند.

رصدخانه جهانی سانسور اینترنت به‌ تازگی اعلام کرده که مقامات جمهوری اسلامی همزمان با آغاز اعتراضات گسترده مردمی در ایران، استراتژی‌های فنی متعددی را برای محدودسازی اینترنت اعمال کرده‌اند.

وب‌سایت اونی به‌ عنوان پایگاه رصد و پایش جهانی سانسور اینترنت در جهان جدیدترین گزارش خود درباره خاموشی اینترنت در ایران از تاریخ ۲۵ شهریور تا ۲۵ مهر نوشته که در طول ماههای گذشته همچون سال‌های ۹۸ و ۹۶ ، نهادها و مراجع مربوط به اینترنت در ایران از الگوی مشابهی برای محدودسازی اینترنت استفاده کرده‌اند.

این نهاد اضافه کرد که مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف، بستن کامل پلتفرم‌ها و اجرای سطوح فراگیر کنترل اینترنت، سیاست تکراری جمهوری اسلامی در سانسور اینترنت است.

XS
SM
MD
LG