لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

اختصاصی؛ خواهرزاده علی خامنه‌ای: پدرم می‌گفت «آخوند نباید حکومت کند»


محمود مرادخانی، خواهرزاده علی خامنه‌ای
محمود مرادخانی، خواهرزاده علی خامنه‌ای

خواهرزاده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در تشریح بیانیه بدری خامنه‌ای، می‌گوید، این حداقل کاری است که مادرش می‌توانست در همراهی با مردم انجام دهد و امیدوار است که سخنان او موجب شود روحانیانی که مخالف نظام ولایت فقیه هستند اما سکوت کرده‌اند، به سخن بیایند.

محمود مرادخانی، فرزند بدری خامنه‌ای و شیخ علی تهرانی که در فرانسه ساکن است، روز چهارشنبه ۱۶ آذر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا یکی از دلایل انتشار بیانیه از سوی مادرش را «همراهی با حرکت‌ها و اعتراض‌های مردمی» دانست و گفت که از آگاه‌تر شدن مردم در نتیجه «چند دهه فعالیت» خوشحال است.

او تأکید کرد: «مردم ترسشان از این رژیم ریخته و دیگر سرکوب رژیم تأثیر منفی بر حرکت و جنبش ندارد و موجب کمی جنبش نمی‌شود و این بسیار مهم است.»

خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی با تأکید بر این که مخالفت خانواده‌اش «با شخص علی خامنه‌ای نیست»، اضافه کرد: «مخالفت ما از روز آغاز با کلیت رژیم بود. از همان چند ماه اول بعد از ۵۷ پدرم گفت آخوند نباید حکومت بکند و مخالفت ما با حکومت مذهبی است. با سلطه مذهب و مقام ولایت فقیه. مادر من هم از ابتدا این چنین بود و از اوایل انقلاب به یاد دارم که در ملاقات با برادرش این صحبت‌ها را می‌کرد و تماس می‌گرفتیم برای نجات افرادی که محکوم به اعدام شده بودند، ولی متاسفانه علی خامنه‌ای مثل بقیه و مثل شخص خمینی گوش شنوایی نداشت و ندارد و تنها هدفش رسیدن به قدرت و ماندن در قدرت بود.»

محمود مرادخانی ابراز امیدواری که بیانیه مادرش «تأثیر مثبت داشته باشد» و «سردمداران رژیم خطر را بیشتر احساس کنند و خودشان را در خطر ببینند و آنهایی که به خاطر یک سری مصالح و منافع سکوت کرده‌اند به سخن بیایند.»

به گفته او، «زیاد هستند حتی در خانواده و داخل روحانیون که با کلیت نظام ولایت فقیه موافق نیستند و باید صحبت بکنند. نباید بترسند از فردا.»

آقای مرادخانی همچنین با بیان این که مردم «جان و مالشان را در راه رسیدن به آزادی و دموکراسی و برای رها شدن از شر جمهوری اسلامی در دست گرفته‌اند و در خیابان‌ها مبارزه می‌کنند»، ابراز امیدواری کرد که بیانیه مادرش «تشویق» و «پشتوانه‌ای» برای آنها باشد و «در تاریخ نگویند که خواهر فلانی هرچند مخالف بود، صحبتی نکرد.»

او با اشاره به این که مادرش بیش از ۸۰ سال سن دارد، گفت که او «در شرایطی نیست که در خیابان» کنار مردم باشد و نوشتن این بیانیه «حداقل کاری بود که می‌توانست و انجام داد.»

به گفته فرزند بدری خامنه‌ای، این «نخستین بار» است که خواهر رهبر جمهوری اسلامی به طور رسمی چنین نامه‌ای می‌دهد و پیش از این «در سال ۱۹۸۵» در نخستین مصاحبه‌اش در عراق با جمهوری اسلامی مخالفت کرده بود.

محمود مرادخانی تأکید کرد که ارتباط مادرش با علی خامنه‌ای پس از بازگشت به ایران نیز، از «سال ۱۳۸۸ بعد از انتخابات احمدی‌نژاد و این که شخص علی خامنه‌ای دستور داد مردم را در خیابان به رگبار ببندند، قطع شد و هیچ رابطه‌ای با برادرش نداشت.»

او همچنین درباره روند پرونده خواهرش فریده مرادخانی که در زندان است، گفت که حکم بدوی ۱۵ سال حبس او تغییر کرده و « به پنج سال تبدیل شده» که سه سال آن قابل اجرا است، البته به گفته آقای مرادخانی «اگر رژیم ساقط شود، زودتر آزاد خواهد شد.»

خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی گفت که امیدوار است «این رژیم قبل از» این سه سال «از بین برود و هزاران زندانی آزاد شوند.»

بدری خامنه‌ای، خواهر رهبر جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای ضمن هم‌دردی با مادران داغدار که پس از انقلاب ۵۷ به دست حکومت کشته شده‌اند، با تأکید بر حق مشروع مردم ایران برای «قیام» و دست‌یافتن به «آزادی و رفاه» از نیروهای مسلح خواست «اسلحه‌هایشان را زمین بگذارند» و پیش از آن که «خیلی دیر شود»، به مردم بپیوندند.

او همچنین در این بیانیه تأکید کرده است که «رژیم جمهوری اسلامی خمینی و علی خامنه‌ای به جز درد و رنج و ظلم برای ایران و ایرانیان ارمغانی دیگر نداشته است.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG