لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

خشم کاربران ایرانی از بیانیه مشترک چین و کشورهای عرب: آقای رئیسی! «یک تلفن دیگر» بزنید


عکس یادگاری شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، با رهبران کشورهای عرب در نشست سران چین-عرب در ریاض، عربستان سعودی. جمعه ٩ دسامبر ٢٠٢٢
عکس یادگاری شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، با رهبران کشورهای عرب در نشست سران چین-عرب در ریاض، عربستان سعودی. جمعه ٩ دسامبر ٢٠٢٢

انتشار بخشی از بیانیه مشترک چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ارتباط با جزایر سه‌گانه ایران در خلیج فارس، خشم کاربران ایرانی رسانه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

طبق بیانیه، «رهبران بر حمایت خود از همه تلاش‌های صلح‌آمیز از جمله ابتکار و تلاش امارات متحده عربی برای دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز در موضوع جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه با رعایت موازین حقوق بین الملل و حل این موضوع با رعایت مشروعیت بین المللی تأکید کردند.»

این اقدام در حالی است که دولت ابراهیم رئیسی با پشتیبانی علی خامنه‌ای، پکن را از محورهای اصلی سیاست «نگاه به شرق» خود معرفی کرده است.

روابط جمهوری اسلامی و چین که در دولت حسن روحانی با امضای قرارداد ۲۵ ساله میان دو کشور بدون اعلام مفاد آن گسترش یافته بود، در دولت ابراهیم رئیسی با پیوستن ایران به سازمان شانگهای و همچنین اجازه گشایش سرکنسولگری جمهوری خلق چین در بندرعباس ادامه یافت.

  • واکنش امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در توییتی به زبان فارسی گفته است: «جزایر سه گانه ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ در خلیج فارس، اجزای جدایی‌ناپذیر خاک پاک ایران است و به این مام میهن تعلق ابدی دارد.» امیرعبداللهیان افزوده است: «در ضرورت احترام به تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی تعارف نداریم.»

  • واکنش‌های کاربران

کاربری به نام احسان سلطانی در واکنش به امیرعبداللهیان، با بازنشر تصویری از توییت امیرعبداللهیان به او گفته است: «شما برای اعتراض به آمریکا، در حمایت از تمامیت ارضی چین، توییت به زبان چینی می‌نویسی، بعد برای خطاب قرار دادن چین در اعتراض به اقدام رذیلانه‌شان در نقض تمامیت سرزمینی ایران، فارسی می‌نویسی؟ حتی جربزه ندارید سفیر چین در تهران را احضار کنید.»

محمد قوچانی، روزنامه‌نگار، ضمن واکنش به این اقدام «امپریالیسم چین علیه ایران» گفته است: «آقای رئیسی که مدعی بودند با یک تلفن به رئیس جمهور چین مشکل واکسن کرونا را حل کرده است، حالا باید یک تلفن دیگر به رئیس جمهور مادام‌العمر چین بزند و این مشکل را هم حل کند.»

به گفته احسان بداغی، روزنامه‌نگار، «اینکه برای نمایش اشتباه پرچم ایران توسط فدراسیون فوتبال آمریکا آن همه اعتراض شود اما از کنار موضع‌گیری چین علیه مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه و تمامیت ارضی کشور در سکوت کامل عبور کنید یعنی «عدم توازن» و «عدم استقلال» سیاست خارجی. هیچ خوانش دیگری از این تناقض نمی‌توان داشت.»

علیرضا مستوفی، روزنامه‌نگار، نوشته: «حداقل بصورت نمايشی هم که شده سفير چين را براى بيانيه مشترک و مداخله جویانه رئیس جمهورشان در همراهی با کشورهای عربی خلیج فارس در مورد جزایر سه گانه ایران احضار کنید تا دیگر کشورها فکر نکنند ما مستعمره شرق شدیم و تاریخ نویسانشان از این ننگ ننویسند.»

XS
SM
MD
LG