لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

وزیران دفاع ایران و چین بر «رویکرد‌های مشترک نسبت به تحولات بین‌المللی» تاکید کردند


اعتراض شماری از ایرانیان ساکن شرق آمریکا به قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین - آرشیو
اعتراض شماری از ایرانیان ساکن شرق آمریکا به قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین - آرشیو

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در استقبال از همتای چینی خود با متهم کردن آمریکا و متحدانش به «دشمن‌سازی» و «سلطه‌جویی در جهان»، مقابله با آن را ضروری دانست.

محمدرضا قرایی آشتیانی در گفت‌وگوی خود با وی‌فنگ‌هه مدعی شد که ریشه افزایش بسیاری از بحران‌های امنیتی جهان «سیاست‌های توسعه‌جویانه و برتری‌طلبانه غرب و سوءاستفاده از خلأهای امنیتی در جهان» است.

روابط عمومی وزارت دفاع ایران در اطلاعیه‌ای درباره این دیدار که روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت در تهران برگزار شد، «توسعه روابط با کشورهای همسایه و آسیایی»، «همکاری میان دو کشور در ابعاد مختلف»، و «رویکرد‌های مشترک نسبت به تحولات بین‌المللی» را از جمله مباحث طرح شده در این دیدار اعلام کرد.

روابط ایران و چین که در دولت حسن روحانی با امضای قرارداد ۲۵ ساله میان دو کشور بدون اعلام مفاد آن گسترش یافته بود، در دولت ابراهیم رئیسی با پیوستن ایران به سازمان شانگهای و همچنین اجازه گشایش سرکنسولگری جمهوری خلق چین در بندرعباس ادامه یافت. اقدامی که به عقیده امیرحسین اعتمادی، تحلیلگر مسائل ایران، حضور نظامی و اطلاعاتی چین و آسیب به امنیت ملی ایران را در پی خواهد داشت.

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر حضور ۵ هزار نیروی امنیتی چین در ایران در رسانه‌های داخلی کشور منتشر شد که در آنها به حضور پنج هزار نیروی نظامی چینی در کشور برای محافظت از «سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیاردی» چین اشاره شد.

XS
SM
MD
LG