لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

کانون نویسندگان خواستار حذف سانسور دولتی شد


mokhtari
mokhtari
کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای به مناسبت ۱۳ آذر که روز مبارزه با سانسور نامیده شده، خواهان حذف سانسور دولتی در حیات جامعه فرهنگی ایران شده است.

بیانیه کانون نویسندگان ایران که با عنوان: «۱۳ آذر، روز "نه" به سانسور، آری به آزادی بیان» منتشر شده، می افزاید: «در یک سال گذشته نویسندگان و هنرمندان بسیاری در مخالفت با سانسور سخن گفتند یا نوشتند و میزان اعتراض و انتقاد به سانسور به مراتب بیش تر از سال های گذشته بود.»

بیانیه کانون نویسندگان ادامه سیاست سانسور آثار فکری در دولت جدید را به انتقاد گرفته می گوید: «وزیر ارشاد در شروع کار خود به صف منتقدان سانسور پیوست و با این کار نشان داد که ادامه ی سانسور به شکل موجود برای حاکمیت بسیار سخت شده است.»

هرچند کانون نویسندگان موضع گیری ضدسانسور وزیر کنونی ارشاداسلامی را «ژست انتقادی» دانسته؛ اما می افزاید: «با این حال با برخاستن صدای انتقاد از تریبون دولتی آواهای در گلو مانده ی بیشتری در جامعه طنین انداز شد.»

بیانیه کانون به رویدادهایی مثل انتشار گزارش و خبر و مصاحبه درباره سانسور در نشریات داخلی را اشاره کرده و می گوید این نشریات تا پیش از این حتی واژه سانسور را به کار نمی بردند.

بیانیه کانون نویسندگان همچنین به انتشار نامه ی سرگشاده ی دویست و چهار نویسنده به وزیر ارشاد اشاره کرده می گوید: «امضاکنندگان پیشنهاد داده بودند که مجوز کتاب برداشته شود و نویسندگان مسئولیت عبور از ضابطه های سانسور را خود به عهده بگیرند. کانون نویسندگان ایران نیز همواره خواستار لغو هرگونه سانسور در جامعه و برقراری آزادی بیان بی هیچ حصر و استثنا برای همگان بوده است.»

با این همه کانون نویسندگان ایران می گوید «هنوز و همچنان آثار نویسندگان و هنرمندان و صداهای دیگر سانسور می شود؛ همچنان کتاب ها با تیراژ های نازل چاپ می شود و سینماها خالی تر، تئاتر از نفس افتاده تر، موسیقی کم نواتر» شده است.

بیانیه کانون نویسندگان ایران به انگیزه سیزدهم آذر ماه، روز مبارزه با سانسور، می نویسد: «سانسور از اعتبار هنر و ادبیات نزد مردم به شدت کاسته است. با این حال برای برداشتن سایه ی سنگین سانسور از سرِ هنر و ادبیات و کنار زدن این پدیده ی شوم از جامعه، تنها راه گسترش و هم سو کردن اعتراض هاست.»

کانون نویسندگان ایران به یاد محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، دو عضو فعال کانون نویسندگان و دیگر نویسندگان و روشنفکرانی که در سال ۱۳۷۷ و در جریان «قتل های زنجیره ای» به قتل رسیدند، سیزده آذر ماه را روز مبارزه با سانسور نام گذاری کرده است.

کانون نویسندگان ایران قدیمی ترین تشکل مستقل موجود نویسندگان ایران است. این کانون سال هاست به دلیل فشار نیروهای امنیتی از امکان برگزاری نشست های علنی از جمله برگزاری علنی مجمع عمومی خود محروم شده است.
XS
SM
MD
LG