لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

سرکوب آزادی رسانه ها در ایرانکمیته حفاظت از روزنامه نگاران گزارش می دهد ازماه ژانویه دست کم 37 روزنامه نگارایرانی درزندان بوده اند. حیدر مصلحی وزیر اطلاعات درماه مارس اعلام کرد 600 روزنامه نگاربخشی ازیک شبکه ضد رژیم بودند و دستگیری ها را کوششی برای جلوگیری از فتنه درپیشاپیش انتخابات نامید.
به گزارش مطبوعات، تا نیمه آوریل، حد اقل 40 روزنامه نگار ایرانی، اکثرا درزندان اوین، دربازداشت بودند. آنها افزون بر 68 نفری هستند که در چهار سال گذشته ازایران فرار کردند وسه نفری که درزندان جانسپردند.
علاوه بر دستگیری های اخیر روزنامه نگاران وبستن چند رسانه خبری توسط دولت، رژیم همچنین برکنترل خود براینترنت می افزاید. سرعت اینترنت درایران بشدت کند شده است، و کاربران گزارش می دهند وی پی ان – شبکه های خصوصی مجازی که ایرانیان برای دور زدن سانسور دولتی استفاده می کنند، دیگرکار نمی کند. وال استریت جورنال نوشته روزنامه قانون را نقل کرد که فقط درایران: "انتخابات می آید و اینترنت می رود."
تارا سوننشاین مدیرکل وزارت امورخارجه آمریکا در دیپلماسی و امور عمومی می گوید آزادی بیان ، همراه با جریان آزاد ااطلاعات برابر معنوی اکسیژن است: معنای جزیان اطلاعات این است که یک جامعه آزاد، سالم، پویا و فعال چگونه تنفس می کند. برای ساختن جوامع مدنی اساسی است. و بدون ن، آرمان ها خفه می شود، اقتصادها شکوفا نمی شود و کشورهای قادرنیستند رشد کنند.
ایالات متحده آمریکا، آن گونه که وزارت امورخارجه دراوائل سال جاری گفت ، " از جدیدترین کمپین رژیم ایران برای هراس آفرینی و ارعاب رژیم ایران جهت خاموش ساختن ناراضیان، حذف آزادی بیان و محروم ساختن مردم از آزادی هایشان عمیقا نگران است."
وزارت امورخارجه مقامات ایران را به برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف ریاست جمهوری در خرداد ماه که با معیارهای پذیرفته شده بین المللی تطبیق کند و حفظ حقوقی که قوانین و قانون اساسی ایران تضمین می کند، فراخواند.
XS
SM
MD
LG