لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

یک میلیون سرباز ایرانی ایمیل ملی دریافت می کنند


به دنبال گسترش خدمات اینترنتی در زمینه های اقتصادی و اجتماعی در ایران، رسانه های ایران از ارائه ایمیل ملی به سربازان نظام وظیفه خبر داده اند.
وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران در ماه ژوییه سال گذشته از راه اندازی «ایمیل ملی» خبر داد و گفت «امنیت و حفظ اطلاعات» مهمترین دلیل راه اندازی این سرویس بوده است. او گفته بود رابطه ایمیلی شهروندان ایرانی با دولت از مسیر ایمیل ملی انجام خواهد شد.

خبرگزاری مهر گزارش داده است شرکت پست ایران به یک میلیون سرباز کشور یک آدرس پست الکترونیک (ایمیل) ملی ارائه می دهد. این اقدام با درخواست سازمان نظام وظیفه عمومی کشور انجام شده است.

شرکت پست ایران سرویس ایمیل ملی ارائه می دهد و بنا به گفته محمد حسن کرباسیان، مدیرعامل سابق شرکت پست ایران سرویس ایمیل ملی تا به حال ١٥٠ هزار مخاطب جلب کرده است.

بنا به گزارش رسانه های ایران، به زودی به ظرفیت سرویس ایمیل بومی افزوده می شود و در راستای ارائه سرویس انبوه ایمیل ملی، تقاضای سازمان نظام وظیفه عمومی برای دریافت یک میلیون ایمیل ملی آماده است.

بسیاری از ایرانیان نگران هستند که راه اندازی ایمیل ملی و ارائه آن به سربازان کشور در واقع راهی برای کنترل شدیدتر تبادل اطلاعات و سانسور بیشتر صدای مخالفان خود بیابد. اهداف امنیتی دولتمردان جمهوری اسلامی برای ایجاد ایمیل ملی سبب شده است که انتقادها و بدبینی هایی در این زمینه ابراز شوند.

وی گفته است سرویس اینترنتی راه اندازی شده است که زمان دریافت مرسولات پستی (زمان تحویل) را به مشتری ها اطلاع می دهد.

بنا به گفته آقای کرباسیان، در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر در مرکز علمی کاربردی پست در رشته پست تحصیل می کنند و یا از این رشته فارغ التحصیل شده اند.

بنا به گفته مدیرعامل پیشین شرکت پست ایران، این شرکت از بودجه ٤٠٠ میلیارد دلاری خود فقط ١٠ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است.

این مقام اداره پست ایران گفته است سامانده خدمات پستی و توسعه خرید و فروش اینترنتی در دستور کار پست قرار دارد و سرویس خرید و فروش اینترنتی در ٧ ماهه اول در مقایسه با سال گذشته رشد ٩٠ درصدی داشته است.

در شرایطی که در دولت محمود احمدی نژاد طرح های بلندپروازانه ای برای برقراری ارتباطات اینترنتی و ایمیل ملی و سایر خدمات آنلاین همچون «گوگل ارض اسلامی» مطرح شد، اما بسیاری از این طرح ها یا نیمه تمام مانده و یا میراثی برای دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید به جای گذاشته است.

با وجودی که مقامات دولت جدید ایران به ویژه حسن روحانی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه با ابزارهای ارتباطی جدید و مدرنی و شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و توئیتر ارتباط نزدیک تری دارند و به نظر می رسید دولت جدید سانسور کمتری را بر فضای مجازی ایران اعمال کند، اما هنوز شواهد قطعی در این زمینه مشاهده نشده است.
XS
SM
MD
LG