لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

افزایش «آزار زندانیان سیاسی»؛‌ جمعی از زندانیان زن اوین خواستار تحریم شرکت «آسیاتک» شدند


جمعی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین در بیانیه‌ای با اشاره به «همدستی امنیتی زندان و شرکت آسیاتک» خواستار تحریم این شرکت شدند.

به گزارش وب‌سایت «کلمه» زنان زندانی در بیانیه خود نوشتند: «از زمان عقد قرارداد سازمان زندان‌ها با شرکت آسیاتک برای تلفن زندانیان که تنها راه تماس زندانیان با بیرون از زندان است، نه‌تنها هزینه‌ تلفن برای زندانیان تا چهار برابر گران‌تر شده، بلکه کیفیت تماس‌ها بسیار افت کرده است.»

آنها با انتقاد از این وضعیت اضافه کردند: «ما این وضعیت را حاصل همدستی امنیتی در جهت کاهش امکان ارتباط زندانیان تلقی می‌کنیم و از هر فرد آگاه می‌خواهیم با اعتراض به سازمان زندان‌ها به هر نحوی و همچنین تحریم شریک تجاری‌اش شرکت آسیاتک به بلند کردن صدای اعتراض ما در مقابل این وضعیت کمک کند.»

بیست و ششم مرداد نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای از زندان اوین، از افزایش آزار فیزیکی و ضرب و شتم زندانیان سیاسی زن در سه ماه اخیر خبر داد.

در این نامه که روز پنجشنبه ۲۶ مرداد، در صفحه اینستاگرام خانم محمدی منتشر شد، آمده است که در ماه‌های اخیر، زنان و دخترانی «با سر و صورت و بدن‌های کبود و آسیب‌دیده» وارد بند زنان شده‌اند.

خانم محمدی گفته بود به رغم اعتراض آنها به دفتر بند، خشونت فیزیکی علیه زنان شدت گرفته است.

نرگس محمدی در نامه‌اش، از زنی با سن حدود ۷۰ سال نوشته است که شب بازداشتش «آن قدر ضرب‌وشتم شده بود که سیاهی دور چشمش و کبودی صورت و بدنش» تا ۲۵ روز بعد که با قرار وثیقه از زندان خارج شده بود، از بین نرفت.

این فعال حقوق بشر همچنین از دختری ۲۰ ساله گفته است که به دلیل ضرب‌وشتم مأموران در خیابان، دنده‌هایش آسیب دیده بود و دختر دیگری که استخوان گونه‌اش آسیب دیده بود و موقع غذا خوردن، ناله‌اش بلند می‌شد و بازوها و دست‌هایش هم پر از کبودی بود.

XS
SM
MD
LG