لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۵

نفتکش توقیف شده ایرانی بندر کاریستوس یونان را ترک کرد


 نفتکش توقیف شده ایرانی در بندر کاریستوس یونان - ۲۶ مه ۲۰۲۲
نفتکش توقیف شده ایرانی در بندر کاریستوس یونان - ۲۶ مه ۲۰۲۲

مقامات گارد ساحلی یونان می‌گویند که نفتکش توقیف شده ایرانی پس از دو ماه که در بندر کاریستوس یونان به اجبار پهلو گرفته بود، روز شنبه یازدهم تیر این بندر را به مقصد پیرائوس بزرگترین بندر یونان ترک کرد.

به گزارش مقامات گارد ساحلی یونان این نفتکش که در ماه‌آوریل توقیف شده‌بود پس از آنکه اعلام شد بخشی از محموله آن توسط ایالات متحده مصادره شد، روز شنبه به سمت بندر پیرائوس حرکت کرد. جزئیات بیشتری از بارگیری دوباره محموله نفتی که پیشتر توسط آمریکا مصادره شده بود منتشر نشده است.

مقامات یونان ۲۶ فروردین امسال نفتکش پگاس را که نام خود را به لارا تغییر داده بود با پرچم جمهوری اسلامی ایران و ۷۰۰ هزار بشکه نفت به همراه ۱۹ خدمه روسی در نزدیکی سواحل اویا به دلیل تحریم‌ها پس از اقدام قانونی ایالات متحده توقیف کرد.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران نسبت به نگه داشتن کشتی و توقیف بار آن، واکنش نشان داد و از دولت یونان خواست که فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

وزارت دادگستری ایالات متحده نیز از دولت یونان خواست در راستای اجرای تحریم‌ها علیه ایران و روسیه محموله نفتی را به آمریکا تحویل داده شود.

وزارت خارجه ایران در قبال این تصمیم کاردار سفارت یونان در تهران را احضار و نسبت به اقدام دولت یونان اعتراض کرد اما در نهایت با حکم دادگاهی در یونان محموله نفتی به یک نفتکش دیگر تحت حمایت آمریکا منتقل شد.

ایران در واکنش به این حادثه، اردیبهشت دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرد. تهران، پیشتر هشدار داده بود که علیه آتن اقدامات تنبیهی انجام خواهد داد.

توقیف نفتکش‌های یونانی توسط ایران، واکنش آمریکا و یونان را برانگیخت. یونان این اقدام ایران در آب‌های خلیج فارس را «دزدی دریایی» نامید.

جدال دیپلماتیک میان یونان و ایران بر سر نفتکش‌های توقیف شده به مدت چند هفته ادامه داشت و در نهایت در خرداد ماه با حکم بازگرداندن محموله کشتی نفتکش ایرانی توقیف‌شده توسط یونان کمی فروکش کرد.

XS
SM
MD
LG