لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

پناهنده ایرانی که ۱۸ سال در فرودگاه پاریس به‌سر برد درگذشت


کریمی ناصری، پناهده ایرانی که هجده سال در فرودگاه پاریس زندگی کرد
کریمی ناصری، پناهده ایرانی که هجده سال در فرودگاه پاریس زندگی کرد
مهران کریمی ناصری، پناهنده ایرانی که ۱۸ سال در فرودگاه شارل دوگل پاریس زندگی کرد روز شنبه به مرگ طبیعی درگذشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، زندگی او در ترمینال ۲اف این فرودگاه پایان یافت.
کریمی ناصری که در یک معضل مهاجرتی گرفتار شده بود قادر به ورود به فرانسه نبود و جایی هم برای رفتن نداشت. او نام خود را «سر آلفرد» گذاشت، در فرودگاه ماندگار شد و رفته رفته شهرتی جهانی پیدا کرد.
داستان عجیب کریمی ناصری مورد توجه استیون اسپیلبرگ کارگردان مشهور هالیوود قرار گرفت و الهام بخش فیلم «ترمینال» محصول سال ۲۰۰۴ با بازی تام هنکس و کاترین زیتا جونز شد. هنکس در این فیلم نقش مردی را بازی کرد که در پی انقلاب در کشورش در فرودگاه «جی اف‌کی» نیویورک گرفتار شده است.
یکی از مقامات فرودگاه شارل دوگل به خبرگزاری فرانسه گفته است که کریمی ناصری پس از خرج کردن بیشتر پولی که برای این فیلم گرفته بود چند هفته پیش به فرودگاه برگشت. او چند هزار یورو پول همراه خود داشت.
کریمی ناصری متولد سال ۱۳۲۴ در مسجد سلیمان بود.
داستان مهاجرتی او پیچیده و پر از معما است. او در نوامبر ۱۹۸۸ پس از پرواز از ایران به لندن، برلین و آمستردام برای یافتن مادرش در فرودگاه پاریس اقامت گزید.
کریمی ناصری که قادر به ارائه مدارک لازم نبود از هر کشوری که به آنجا می‌رفت اخراج می‌شد. او سرانجام در سال ۱۹۹۹ توانست وضعیت پناهندگی و حق ماندن در فرانسه را بگیرد اما در فرودگاه ماند.
کریستین بورگه، وکیل او در آن زمان گفت: «او دیگر نمی‌خواهد فرودگاه را ترک کند چون از رفتن می ترسد.»
کریمی ناصری هنگام مرگ ۷۷ سال داشت.
XS
SM
MD
LG