لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

حمید نوذری در روز جهانی پناهجویان می‌گوید: شرایط پناهجویان در ترکیه و یونان، وحشتناک و فاجعه آمیز است


عکس آرشیوی از گروهی از پناهجویان ایرانی که از طریق آب های اندونزی قصد ورود به استرالیا را داشتند - اردیبهشت ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از گروهی از پناهجویان ایرانی که از طریق آب های اندونزی قصد ورود به استرالیا را داشتند - اردیبهشت ۱۳۹۲

روز یکشنبه سی ام خرداد ماه مصادف با روز جهانی پناهجویان است و حمید نوذری،‌ مسئول کانون پناهندگان ایرانی و افغانستانی در برلین، در گفتگو با صدای آمریکا که شرایط پناهجویان در ترکیه و یونان را وحشتناک و فاجعه‌آمیز اعلام می‌کند. او می گوید: «آخرین آمار ایرانیان پناهجو در ترکیه نشان دهنده آن است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، دستکم ۳۱ هزار پناهجوی ایرانی در ترکیه تقاضای پناهندگی کرده‌اند» آماری که به گفته آقای نوذری با وجود شیوع ویروس کرونا در شش ماه نخست سال جاری میلادی می‌تواند از مرز ۳۲ هزار ایرانی متقاضی پناهندگی گذشته باشد.

آقای نوذری می‌گوید پیش از شیوع کرونا،‌ به طور متوسط سالانه دستکم ۵ هزار ایرانی در کشور ترکیه درخواست پناهندگی داده‌اند و منتظر سرنوشت خود هستند.او در ادامه گفتگوی خود افزود، از حدود پنج سال پیش سازمان ملل عملا نقشی در پذیرش و مصاحبه با پناهجویان در ترکیه ندارد و آن را به سازمان مهاجرت ترکیه تحویل داده و در حال حاضر وضعیت پناهجویان در ترکیه نسبت به گذشته بدتر شده است.

وی همچنین، نبود قوانین دموکراتیک، مشکل مسکن و پوشش‌های اولیه و طولانی بودن زمان انتقال پناهجویان از ترکیه به کشور سوم را فاجعه آمیز اعلام کرد.

حمید نوذری،‌ مسئول کانون پناهندگان ایرانی و افغانستانی در برلین در ادامه وضعیت پناهجویان در کشور یونان بخصوص در جزایر دور از پایتخت یونان را فاجعه‌آمیز خواند و گفت: «کشورهای اروپایی عملا نتوانسته‌اند یک تصمیم جدی برای پذیرش پناهجویان یونان و بخشی از پناهجویان در ترکیه بگیرند و مسبب این فاجعه دولت‌های سیاسی هستند.»

مسئول کانون پناهندگان ایرانی و افغانستانی در برلین در گفتگو خود با صدای آمریکا، امنیت پناهجویان ایرانی را مسئله جدی اعلام کرد وگفت:‌ «در کشورهای همسایه ایران و در ترکیه، همکاری مستقیم و غیر مستقیم طرفداران مذهبی ایران عملا زمینه را برای بسیاری از فعالان سیاسی تنگ کرده است، ‌دزدیدن افراد،‌ ضرب و شتم آنها‌، همکاری با پلیس ترکیه برای دستگیری» و هر از گاهی «انتقال پناهجویان به ایران وضعیت را برای پناهجویان در ترکیه به شدت ناامن کرده است.»

پیشتر همسر افشین سهراب‌زاده، زندانی سیاسی سابق و پناهجوی ایرانی ساکن ترکیه که در خطر بازگردانده شدن به ایران قرار گرفته بود به صدای آمریکا گفته بود که دولت ترکیه بدون هیچ مدرکی او را به «اقدام علیه امنیت ملی کشور ترکیه» محکوم کرده است و با همین اتهام می‌خواهند او را به ایران «دیپورت» کنند.

اسماعیل‌ فتاحی یکی دیگر از پناهجویان ایرانی بود که اوایل فروردین ماه سال جاری به همراه سه پناهجوی دیگر به نام‌های لیلی فرجی، محمد پوراکبری، و زینب صحافی پس از شرکت در تجمع اعتراضی به خروج ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان بازداشت ش. او در یک فایل صوتی که از او منتشر شد اعلام کرد که احتمال دارد ترکیه آنها را به ایران بازگرداند.

کارزار جهانی پناهندگان آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نیز روز شنبه ۳۰ خرداد ماه برابر با روز جهانی پناهجویان، با اشاره به شیوع ویروس کووید- ۱۹ در جهان، خواستار ورود بیشتر پناهندگان در سیستم‌های بهداشتی ، مدارس و ورزش در سال جاری شده است.

XS
SM
MD
LG