لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

ایرانیان در تظاهرات بروکسل: اتحادیه اروپا سپاه را «گروه تروریستی» اعلام کند


اعتراضات ایرانیان در بروکسل برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی؛ پنج‌شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲
اعتراضات ایرانیان در بروکسل برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی؛ پنج‌شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

همزمان با نشست کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، صدها تن از ایرانیان روز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ با برگزاری تظاهراتی در این شهر خواستار قرارگرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد، که در این تجمع حضور داشت، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا، تداوم رایزنی‌ها همزمان با برگزاری تظاهرات را نتیجه‌بخش دانست.

علیرضا آخوندی حضور خیابانی ایرانیان را در ایجاد فشار بر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و همراه‌ کردن او برای افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست تروریستی این اتحادیه موثر ارزیابی کرد.

بورل پیشتر با درخواست تظاهرکنندگان ایرانی مخالفت کرده و قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا را به تصمیم قضایی در این اتحادیه منوط کرده بود.

دانیال ایلخانی پور، نماینده ایالتی پارلمان هامبورگ در آلمان، نیز با اشاره به طولانی‌بودن مراحل تصمیم‌گیری‌های سیاسی در اروپا، از پیشرفت در روند جلب رضایت اتحادیه اروپا ابراز رضایت کرد.

این نماینده ایرانی‌تبار که در تظاهرات پایتخت بروکسل شرکت کرده، در گفتگو با صدای آمریکا، بر ادامه تلاش‌ها برای تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا تاکید کرد.

ماهور، خواننده ایرانی، هم در مصاحبه با صدای آمریکا، هنر و موسیقی را «نیروی محرکه‌ای» برای جنبش‌های انقلابی در تاریخ توصیف کرد و هنرمندان را در حمایت از اعتراضات ایران «بسیار فعال» دانست.

تظاهرات ایرانیان خارج از کشور که به شکلی فراگیر و مداوم در ماه‌های گذشته و در حمایت از معترضان داخل ایران برگزار شده، توجهات جهانی را به خود جلب کرده است.

مخالفان حکومت ایران، از جمله خواستار منزوی کردن جمهوری اسلامی به وسیله تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران هستند.

در حالی که آمریکا حدود چهار سال پیش نام سپاه پاسداران را به فهرست تروریستی خود اضافه کرد، اتحادیه اروپا هنوز در این باره تصمیم‌گیری نکرده است.

نشست دو روزه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره اوکراین قرار است روز جمعه، ۴ فروردین ۱۴۰۲ به پایان برسد.

XS
SM
MD
LG