لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

انتقاد نماینده مجلس از «انسداد» سیاسی و اجتماعی: وضعیت کشور «نامطلوب» است


جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه‌ای که وب‌سایت «رویداد ۲۴» آن را منتشر کرده است، با انتقاد از مشکلات اقتصادی و فضای سیاسی و اجتماعی در ایران، وضعیت کشور را «نامطلوب» توصیف کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مشکلات اقتصادی ایران را «طاقت‌فرسا» خواند و تاکید کرد که ملت توان تحمل آن را ندارند.

وی با انتقاد از «انسداد» فضای سیاسی و اجتماعی گفت: «بسیاری از نیروهای انقلابی، اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و افرادی که می‌توانستند با اقلیت‌ها، مرزنشینان و زنان گفت‌‌وگو کنند، امروز در چارچوب قدرت نیستند.»

این نماینده مجلس بر لزوم مشارکت همه گروه‌های سیاسی در انتخابات و اداره کشور تاکید کرد و گفت: «دیدگاه‌های متحجرانه، بسته و غیرمنطقی به کشور آسیب زده است.»

جلیل رحیمی جهان‌آبادی از پیشنهاد خود مبنی بر طرح «آشتی ملی» خبر داد و افزود: «قبل از آشتی با جهان و تنش‌زدایی با هر کشوری باید با ملت خودمان تنش‌زدایی کنیم.»

وی مواردی همچون آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، دلجویی از خانواده‌های آسیب‌دیدگان در اعتراضات، به رسمیت‌شناختن اعتراضات مسالمت‌آمیز، رعایت حقوق اقلیت‌ها، تقویت جایگاه زنان، اصلاح قوانین مربوط به مجازات اعدام و بازگرداندن همه نیروهای سیاسی به انتخابات را به عنوان اقداماتی برشمرد که می‌تواند بخشی از طرح «آشتی ملی» باشد.

در جریان اعتراضات سراسری در ایران که از شهریور ۱۴۰۱ در پی مرگ مهسا امینی آغاز شد، هزاران نفر بازداشت و دست‌کم هفت معترض اعدام شدند.

از هویت و سرنوشت بیشتر بازداشت‌شدگان خبری در دست نیست، اما نهادهای حقوق بشری هشدار می‌دهند که ده‌ها تن از آنان با خطر حکم اعدام مواجه هستند.

تقابل حکومت با زنان مخالف حجاب اجباری نیز جامعه ایران را دچار التهاب‌ و تنش کرده است.

همزمان بحران اقتصادی، تورم افسارگسیخته و قیمت‌های سرسام‌آور مواد خوراکی و مسکن نیز طی ماه‌های گذشته به برگزاری ده‌ها تجمع اعتراضی از سوی کارگران، فرهنگیان و بازنشستگان منجر شده است.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی به وعده و سخنان تکراری در این زمینه اکتفا می‌کنند و بسیاری از اقتصاددانان و جامعه‌شناسان اقدامات دولت برای حل مشکلات متعدد کشور را «ناکارآمد» ارزیابی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG