لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۹

اعتراض ایرانیان به موضع‌گیری «ایکائو»: نماینده جمهوری اسلامی از این سازمان اخراج شود


تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم مونترال در مقابل دفتر ایکائو
تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم مونترال در مقابل دفتر ایکائو

ادعای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) مبنی بر این که برای اقدام درباره به زمین نشاندن هواپیمای مسافربری حامل همسر و فرزند علی دایی «دستش بسته است»، با واکنش‌های گسترده، از جمله تجمع مقابل دفتر این سازمان در مونترال و اعتراض‌ها در رسانه‌های اجتماعی، مواجه شده است.

ایکائو در واکنش به بازگرداندن هواپیمای مسافربری حامل خانواده علی دایی از آسمان دبی و نشان آن در جزیره کیش، در توییتی اعلام کرد که برای اقدام درباره این ماجرا دستش بسته است.

این سازمان اعلام کرد که درباره پرواز هواپیمایی ماهان ایر «توضیحاتی دریافت کرده» است، اما در این مورد نمی‌تواند اقدامی کند و تنها قادر است در امور پروازهای بین‌المللی که توسط دولت‌های زیان‌دیده مطرح شده است، وارد عمل شود.

کنوانسیون شیکاگو میثاق هوانوردی و حقوق هوایی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی تصویب شده و ایران نیز به عضویت آن درآمده است.

در واکنش به این موضع‌گیری ایکائو، شماری از ایرانیان ساکن مونترال در کانادا در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفتم و هشتم دی، مقابل دفتر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنها اقدام جمهوری اسلامی در بازگرداندن هواپیمای مسافربری حامل خانواده علی دایی را «راهزنی هوایی» خواندند و اعلام کردند فرهاد پرورش، نماینده جمهوری اسلامی در این سازمان که ساکن مونترال است، باید اخراج شود.

همچنین، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران سقوط کرد، در توییت‌هایی به ایکائو یادآوری کرده بود که وقتی رئیس‌جمهوری بلاروس دو سال پیش یک پرواز را به اجبار در پایتختش مینسک، به فرود مجبور کرد، این سازمان واکنش نشان داد.

علاوه بر این، آقای اسماعیلیون امروز ۸ دی، خطاب به ایکائو نوشت: «اگر نمی‌توانید تناقض غم‌انگیز را در بیانیه خود ببینید، سازمان شما به همان اندازه غم‌انگیز است.»

او تأکید کرد که «تعریف جدید» ایکائو از «بی‌طرفی» این است که «از مجرمان انتظار دارد که جرم خود را گزارش کنند.»

همچنین محمود زیبایی که همسر و فرزندش شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی را در سقوط پرواز پی‌اس۷۵۲ بر اثر شلیک موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده، در واکنش به اعلام نظر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی نوشت: «توییت ایکائو درباره بازگرداندن همسر و فرزند علی دایی در پرواز ماهان به زبان ساده‌تر یعنی تخطی از کنواسیون شیکاگو باید توسط خود جمهوری اسلامی طرح بشود! نتیجه اخلاقی: تنها مسیر دادخواهی تمام جنایت‌های جمهوری کف خیابان‌های ایران است و بس.»

پرواز هواپیمایی ماهان از فرودگاه تهران به مقصد دبی روز دوشنبه پنجم دی با ده‌ها مسافر از آسمان بازگردانده و در جزیره کیش به زمین نشانده شد تا مقامات امنیتی مونا فرخ‌آذری و نورا دایی، همسر و دختر علی دایی، را از آن پیاده کنند.

بازگرداندن هواپیمای مسافربری از آسمان دبی برای جلوگیری از سفر همسر و فرزند علی دایی، واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی داشته و شاهزاده رضا پهلوی این چهره جهانی فوتبال ایران را سرمایه ملی ایران نامیده که ملت ایران در کنار او و خانواده‌اش می‌ایستد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG