لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

ادامه بازداشت و بلاتکلیفی نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار


روزنامه‌نگاران زندانی نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌ که خبر مرگ مهسا امینی را رسانه‌ای کردند.
روزنامه‌نگاران زندانی نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌ که خبر مرگ مهسا امینی را رسانه‌ای کردند.

به رغم دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای عفو شماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری، نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار، همچنان در زندان به سرمی‌برند.

محمدحسین آجورلو، همسر نیلوفر حامدی، روز چهارشنبه ۱۹ بهمن با اشاره به این دستور عفو، از ادامه بازداشت و بلاتکلیفی همسر روزنامه‌نگارش خبر داد.

وی در توییتر خود نوشته است که با گذشت ۲۰ هفته از بازداشت نیلوفر حامدی، همچنان خبری از برگزاری دادگاه یا تبدیل قرار بازداشت او نیست.

نیلوفر حامدی عکاس و خبرنگار روزنامه شرق روز ۳۱ شهریور و الهه محمدی خبرنگار روزنامه هم‌میهن روز هفتم مهر بازداشت شدند.

سعید پارسایی، همسر الناز محمدی، روز چهارشنبه ۱۹ بهمن از انتقال مجدد همسرش از زندان قرچک ورامین به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد.

علاوه بر این ماموران امنیتی الناز محمدی، دبیر سرویس اجتماعی روزنامه هم‌میهن و خواهر الهه محمدی، را نیز روز یکشنبه ۱۶ بهمن بازداشت کردند. بازداشت این دو روزنامه‌نگار در پی انتشار خبر مرگ مهسا امینی صورت گرفت.

اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات این دو خبرنگار را «افراد آموزش‌دیده توسط آمریکا» معرفی و آنان را متهم کردند به این که برای رسانه‌های خارج از کشور خبرسازی کرده‌اند.

در پی انتشار بیانیه این دو نهاد امنیتی، روزنامه‌های شرق و هم‌میهن اعلام کردند که نیلوفر حامدی و الهه محمدی وظیفه خبرنگاری خود را انجام داده‌اند و با سردبیران‌شان در این روزنامه‌ها هماهنگ بودند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اتهام دوره‌ دیدن این دو روزنامه‌نگار در ایالات متحده را رد کرد.

بازداشت روزنامه‌نگاران و طرح اتهام‌هایی امنیتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مسبوق به سابقه است.

در جریان اعتراضات جاری در ایران بیش از ۷۰ روزنامه‌نگار طی پنج ماه گذشته بازداشت شدند که حدود ۳۰ تن از آنان همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

بنا بر گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری، جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران است.

XS
SM
MD
LG