لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

جشنواره فیلم های ایرانی در آلمان برگزار شد


نمایی از فیلم «پرویز»، ساخته مجید برزگر
نمایی از فیلم «پرویز»، ساخته مجید برزگر
جشنواره فیلم های ایرانی در آلمان از سوی خانه سینما در تالار نمایش موزه «لودیک» واقع در مرکز شهر کلن آلمان برگزار شد.

شماری از سازندگان فیلم ها همراه با فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه سینما در این جشنواره شرکت داشته و با تماشاگران و مخاطبان سینمای ایران به گفتگو پرداختند.

بیش از ۵۰ فیلم بلند و کوتاه داستانی و مستند برای مخاطبان به نمایش درآمد، که شماری از آنها در فهرست فیلم های محروم از اکران در ایران هستند. فیلم «ماهی و گربه» ساخته شهرام مکری و برنده شیر برنزی جشنواره ونیز یکی از فیلم هایی است که از اکران محروم شده است.

شهرام مکری پس از نمایش فیلمش گفت: «فیلم را مثل تئاتر روی صحنه اجرا کردیم و به شوخی می گفتیم اگر نتوانستیم اجازه نمایش فیلم را بگیریم بلیط می فروشیم تا مردم به تماشای اجرای زنده آن بیایند.»

فیلم «پرویز» ساخته مجید برزگر نیز باوجود راهیابی به ده ها جشنواره جهانی فیلم و دریافت چندین جایزه از جمله: جایزه ویژه داوران جشنواره سن سباتین اسپانیا، هنوز در ایران اجازه نمایش نیافته است.

فیلم «پرویز» داستان مرد مجردی را روایت می کند که تا ۵۰ سالگی در خانه پدری زندگی می کند و حالا با ازدواج دوباره پدر، ناچار است خانه را ترک کند و مستقل شود. اما او پذیرای این استقلال نیست و چاره را در انتقام گیری از پدر و همه کسانی می بیند که به او پند و اندرز داده اند.

شماری از فیلم های مستند و داستانی ساخته شده توسط نسل جوان سینماگر ایران، در این جشنواره به نمایش درآمد.

فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما که به نمایندگی از این نهاد به جشنواره آمده بود، پس از معرفی خود به عنوان فیلمنامه نویس و مدرس سینما، درباره جشنواره گفت: «این فستیوال از این جهت اهمیت دارد که سینمای ایران را از زاویه دیگری نگاه می کند. بیش از بیست سال است که فیلمهای ایران به جشنواره های متعدد راه یافته و وجوایز بسیار برده است سینمای ایران به لحاظ جوایز از اسکار گرفته تا نخل طلایی کن تا ونیز و لوکارنو هیچ کم ندارد.»

رئیس هیات مدیره خانه سینما در مورد توقف ۵ ساله فعالیت های این نهاد صنفی فعالان عرصه سینما در ایران گفت: «در دوره دوم دولت (محمود) احمدی نژاد و ایده های (جواد) شمقدری برای ریل گذاری در سینمای ایران، آغاز مشکلات و برخورد ارشاد اسلامی با خانه سینما بود.»

آقای توحیدی به بسته شدن خانه سینما اشاره کرده و افزود: «این توقیف به همبستگی و انسجام میان خانواده سینما منجر شد.»

حالا خانه سینما پس از بازگشایی می خواهد برای شناساندن سینمای نسل جوان ایران و برقراری گفتگوی فرهنگی میان ایران و غرب تلاش کند. به باور رئیس هیات مدیره خانه سینما، برگزاری جشنواره فیلم های ایرانی در کلن آلمان نمونه ای از این تلاش است.
XS
SM
MD
LG