لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

واگذاری ۲۷سینمای دیگر به حوزه هنری


Iranian movie theater
Iranian movie theater

حوزه هنری که پیش از این نیز مالک بیش از یکصد سینمای مصادره شده بوده، بزرگترین سینمادار کشور شناخته می شود

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی می گوید به دستور رهبر جمهوری اسلامی ۲۷ سالن سینمای تحت مالکیت نهادهای حکومتی به حوزه هنری واگذار می شود.
محمد قاصد اشرفی رئیس انجمن سینماداران ایران در واکنش به این واگذاری گفته است این انجمن در جریان چگونگی واگذاری ۲۷ سالن سینمای تحت مالکیت بنیاد مستضعفان و کمیته امداد به حوزه هنری نیست.
پیش از این نیز شماری از سینماداران واگذاری سینماهای تحت مالکیت حکومتی به حوزه هنری را تضعیف بخش خصوصی در حوزه صنعت سینما دانسته بودند.

حوزه هنری که پیش از این نیز مالک بیش از یکصد سالن سینمای مصادره شده پس از انقلاب بوده، بزرگترین سینمادار کشور شناخته می شود. حوزه هنری برای مقابله با آنچه خود آن را «فیلم های غیر ارزشی» خوانده از اکران شماری از فیلم های دارای پروانه نمایش از جمله فیلم های: «گشت ارشاد» و «بخش خصوصی» خودداری کرده است. تحریم این فیلمها اعتراضات تهیه کنندگان و سینماگران مستقل را در پی داشته است. با این همه حوزه هنری بر سیاست تحریم فیلم های «غیرارزشی» تاکید کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری روز دوشنبه به خبرنگاران گفت کسانی که با پدیده هجوم فرهنگی مبارزه می کنند باید بدانند و بفهمند چرا و چگونه ذخیره های فرهنگی مورد هجوم قرار می گیرد. به گفته رئیس حوزه هنری ۱۲۰۰ شهر ایران تنها ۳۰۰ سالن فعال سینما دارد.
انجمن سینماداران به عنوان قدیمی ترین نهاد صنفی سینمایی ایران پیش از این هشدار داده بود هزینه های سنگین اداره سالن ها و حملات گروه های تندرو به فیلم های دارای پروانه نمایش منجر به کاهش تماشاگران و زیان دهی سینماهای بخش خصوصی شده است.
کارشناسان صنعت سینما در ایران می گویند حوزه هنری با مالکیت بیش از صد سینما بزرگترین کارتل سینمایی ایران است که به اتکای چنین قدرتی، برای نمایش فیلمهای بخش خصوصی به صورت گزینشی عمل کرده ورشکستگی تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران را باعث می شود.
XS
SM
MD
LG