لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

تداوم کوچ ورزشکاران؛ سارا خادم‌الشریعه، استاد شطرنج‌باز ایرانی تبعه اسپانیا شد


سارا سادات خادم الشریعه، نماینده شطرنج ایران
سارا سادات خادم الشریعه، نماینده شطرنج ایران

سارا خادم الشریعه، استاد شطرنج‌ برق‌آسای ایرانی که با نام سارا خادم نیز شناخته می‌شود، پس از شرکت «بدون حجاب اجباری» در مسابقات قزاقستان و مهاجرت به اسپانیا در ژانویه، تابعیت اسپانیا را دریافت کرد.

به گزارش سی‌ان‌ای، اسپانیا روز چهارشنبه خبر داد که سارا خادم الشریعه، شطرنج‌باز ایرانی که در ماه ژانویه پس از شرکت «بدون حجاب اجباری» در مسابقات قزاقستان و صدور حکم بازداشتش از سوی جمهوری اسلامی به اسپانیا رفته بود، تابعیت اسپانیا را اعطا کرده است.

سارا خادم ‌الشریعه، شطرنج‌باز ایرانی گفت که وقتی روسری بر سر دارم احساس می‌کنم که «خودم نیستم.»

اقدام او از سوی برخی به عنوان «نمایش حمایت» از اعتراضاتی بود که پس از مرگ مهسا امینی، ایران را فراگرفته است.

او پس از این که بدون حجاب اجباری در مسابقات تورنمنت بین‌المللی قزاقستان شرکت کرد «مجبور شد» در اسپانیا بماند.

سارا خادم ‌الشریعه در اولین واکنش رسانه‌ای خود پس از مهاجرت به اسپانیا گفت: «اما با حجاب، من خودم نیستم، احساس خوبی ندارم، و بنابراین می‌خواستم به این وضعیت پایان دهم. و تصمیم گرفتم دیگر آن را نپوشم.»

استاد شطرنج‌باز ایرانی زمانی که در مسابقات شطرنج برق‌آسای جهان و بلیتز قهرمانی جهان در قزاقستان «بدون حجاب اجباری» ظاهر شد ـ آن هم در گرماگرم اعتراضات مردمی و خیزش زن زندگی آزادی ـ به گونه‌ای دیگر خبرساز شد؛ که پی‌آیند آن، صدور حکم بازداشتش توسط جمهوری اسلامی بود.

همزمان این رویداد نیز به نوبه خود، قوانین بحث‌برانگیز «اجرای حجاب اجباری» در جمهوری اسلامی را «برجسته کرد» که پیش‌تر باعث ناآرامی و اعتراضات گسترده‌ای در ایران شده بود.

با وجود خطرات بسیار، سارا خادم ‌الشریعه از این «رفتار سیاسی» خود در حمایت از جنبش اعتراضی علیه جمهوری اسلامی ابراز پشیمانی نکرد. تصمیم اسپانیا نیز برای اعطای تابعیت به او بر اساس «شرایط خاص» پرونده او بوده است.

پیش‌تر صدای آمریکا در گزارشی خبر داده بود که باب منندز سناتور دموکرات که ریاست کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده را برعهده دارد، در یک توئیت اقدام اعتراضی سارا خادم الشریعه شطرنج‌باز ایرانی را ستود و به ورزشکاران ایرانی توصیه کرد از صحنه جهانی برای رساندن صدای اعتراض‌شان استفاده کنند.

آقای منندز با بازنشر خبر سی‌بی‌اس درباره برداشتن حجاب اجباری توسط سارا خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج ایران در حساب توئیتر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نوشت: «ایرانیان به استفاده از مسابقات جهانی برای تقویت اعتراضات ایران در صحنه جهانی ادامه دهند.»

وی افزود: «مفتخریم که به تلاش‌های آنها برای افشای نقض فجیع حقوق بشر که همچنان در ایران رخ می‌دهد، می پیوندیم تا اطمینان حاصل کنیم که این اعتراضات در کانون توجه جهان باقی بماند.»

XS
SM
MD
LG