لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

شطرنج‌باز ایرانی در تبعید از برداشتن حجاب پشیمان نیست


سارا سادات خادم الشریعه، نماینده شطرنج ایران
سارا سادات خادم الشریعه، نماینده شطرنج ایران

شطرنج‌باز ایرانی که حجاب اجباری را از سر برداشت و پس از صدور حکم بازداشت، مجبور به ترک ایران و نقل مکان به اسپانیا شد، از حرکت جسورانه‌اش در حمایت از جنبش اعتراضی پشیمان نیست.

سارا خادم‌الشریعه، شطرنج‌باز ۲۵ ساله و معروف به سارا خادم، به رویترز گفت: «حکمی که بازگشت او به ایران را غیرممکن کرد، «وحشتناک ترین اتفاقی» بود که برای وی رخ داد.»

خادم‌الشریعه گفت که پس از حضور بدون حجاب اجباری در مسابقات شطرنج سریع و بلیتز جهانی فیده، در ماه دسامبر در آلماآتی قزاقستان، انتظار تلافی‌های شدیدتر از ممنوعیت سفر را داشت.

او افزود: «ما [شطرنج‌بازان] همیشه باید پیش‌بینی کنیم که در آینده چه اتفاقی می‌افتد، اما آنطور که انتظار داشتم پیش نرفت.»

خادم‌الشریعه که در ژانویه با ویزای اقامت مرتبط با خرید ملک وارد اسپانیا شده است، گفت که مقامات ایرانی، شرط بازگشت او به خانه را اعتراف ویدیویی دانسته‌اند.

مقامات به او گفته‌اند که با ضبط کردن ویدیویی اعلام کند که از اقدامات خود پشیمان است، خادم‌الشریعه اما پس از نپذیرفتن این شرط، از حکم خود مطلع شد.

او گفت که با این حال، برداشتن حجاب «کاری است که فکر می‌کردم درست است و از آن پشیمان نیستم.»

او همچنین اضافه کرد که پیش از این نیز در مسابقات «فقط در حضور دوربین‌ها» روسری می‌پوشید و بسیاری از بانوان ورزشکار ایرانی این احساس را داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG