لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

ابهام در واریز ۱۲ میلیارد دلار به حساب صندوق توسعه ملی ایران


شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی دارایی، و سخنگوی اقتصادی دولت، موجودی صندوق توسعه ملی را تا پایان دی ماه سال جاری، ۱۰ ده میلیارد دلار اعلام و پیش بینی کرد که با افزایش در آمدهای دولت طی ماه های آتی رقم موجودی صندوق افزایش یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، با تاکید به عدم برداشت از موجودی این صندوق تا پایان سال پیش بینی کرد، «تاکنون هیچ مبلغی از موجودی صندوق توسعه ملی برداشت نشده است.»

بر اساس قانون از در آمدهای نفتی امسال باید ۲۰ درصد به صندوق توسعه ملی واریز می شد.

هر چند تازه ترین گزارش دیوان محاسبات کشور از ابهام در منابع صندوق توسعه ملی خبر می دهد.

اخیرا دیوان محاسبات، گزارشی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی داده که در ۹ ماه نخست سال ۸۹ با احتساب در آمد ۶۵ دلار نفت باید ۱۱ میلیارد و هفتصد میلیون دلار مازاد در آمد نفتی به صندوق توسعه ملی واریز می شد، در حالی که خبری از این رقم پول نیست.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در تازه ترین گفت و گوی خود با پارلمان نیوز، ضمن تایید این خبر، گفت، « ۸۰ در صد از مازاد فروش نفت به حساب ذخیره ارزی و اریز نشده است.»

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، با تکیه به سخنان مسئولان دیوان محاسبات کشور عدم واریز این مبلغ را ناشی از کاهش در آمد دولت اعلام کرد.

ابهام در واریز نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی، در عنوان اصلی برخی از روزنامه های پایتخت، از جمله جهان صنعت، ابراراقتصادی، و جام جم، روز سه شنبه ۱۲ بهمن ماه، نمایان شد.

روزنامه جهان صنعت، در همین زمینه نوشته است، «طبق گفته محمود احمدی نژاد، ۱۲ میلیارد دلار به این صندوق واریز می شود. هر چند وزیر اقتصاد این رقم را ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده است.» لازم به ذکر است پیش از این وزیر اقتصاد از افزایش موجودی صندوق توسعه ملی به ۱۴ میلیارد دلار تا پایان سال جاری و استفاده از این منابع برای اجرای طرح های توسعه ای کشور خبر داده بود.

روزنامه جهان صنعت می پرسد، در این اوضاع و احوال پول های قلک ارزی کشور کجا هزینه می شود؟

XS
SM
MD
LG