لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

دولت احمدی نژاد ۱۱ میلیارد دلار بیش از پیش بینی برداشت کرده است


دولت محمود احمدی نژاد، در سال جاری بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار از ذخایر ارزی را مورد استفاده قرار داده است.

به نظر می رسد وضعیت تولید و صادرات نفت ایران دولت احمدی نژاد را به سمتی سوق داده باشد که برای جبران کسری بودجه خود دست به چنین اقدامی بزند.

روزنامه خبر، در شماره روز یکشنبه ۳ بهمن ماه، ضمن اعلام این موضوع، برداشت دولت از ذخیره ارزی کشور را، بیش از میزان پیش بینی عنوان کرده است.

این در حالی است، که رئيس جمهوری اسلامی ايران، اواخر آذر ماه امسال، از افزایش ۱۴ میلیارد دلار در حساب ذخیره ارزی، آن هم طی سال جاری، سخن گفته بود.

هر چند مسعود میر کاظمی، وزیر نفت در نشست خبری روز یکشنبه ۲۶ دی ماه بخشی از سخنان خود را به محدودیت های مربوط به سرمایه گذاری های جدید در صنعت نفت اختصاص داد، و اذعان کرد، «برای سرمایه گذاری مورد نیاز صنعت نفت باید ۱۰۰ صد میلیارد دلار از منابع داخلی و خارجی وام گرفت.»

در همین حال احمد قلعه بانی، معاون وزیر نفت، در گفت و گويش با خبرگزاری مهر (۱۳ دی ماه) کاهش تولید نفت ایران را، رعایت سهمیه های تعیین شده از سوی اوپک اعلام کرد.

معاون وزیر نفت ایران، صادرات نفت کشور را، بین دو میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه اعلام کرد.

این در حالی است، که بر اساس تازه ترین آمار بانک مرکزی، میزان صادرات نفت ایران در سه ماهه اول سال جاری، یک میلیون و ۹۹۷ هزار بشکه عنوان شده است.

بر اساس تعهد ایران به اوپک، باید روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت در کشور تولید شود.

ادامه افت صادرات نفت ایران به کم تر از يک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز، جایگاه ایران در میان صادرکنندگان اوپک، از رتبه دوم به پنجم کاهش خواهد داد، که با آمارهای فعلی پیش بینی می شود آن زمان چندان دور نباشد.

دولت دهم در حالی بیش از میزان پیش بینی از حساب ذخیره ارزی برداشت کرده است که، به نوشته روزنامه خبر، «به نظر می رسد این حساب دیگری جوابگوی نیازهای دولت نیست و در عمل می بینیم که چند اتفاق جدی در عرصه تراز نفتی کشور و میزان سهم دولت از این در آمد ها در حال شکل گیری است.»

XS
SM
MD
LG