لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

ایران: کشورهای غربی در انتخابات مداخله نکنند


ایران از کشورهای غربی خواسته است تا در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور مداخله نکنند.

ایالات متحده، کانادا و فرانسه روند رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان جمهوری اسلامی را محکوم کرده بودند.

مقامات جمهوری اسلامی ایالات متحده و فرانسه را به دلیل انتقاد از رد صلاحیت صدها نامزد انتخابات ریاست جمهوری به «مداخله» متهم کردند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه (٢٦ مه) گفت تهران در مورد اظهارنظرهایی که در مورد امور داخلی کشور مطرح می شوند، «بسیار حساس» است.

عباس عراقچی، سخنگوی آقای صالحی نیز گفت «روند برگزاری انتخابات در ایران آزاد و شفاف است و این انتخابات براساس مقررات و قوانین کشور برگزار می شوند».

فیلیپ لالیوت، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه مصرانه از ایران خواسته است تا اجازه دهد مردم این کشور رهبران خود را «آزادانه انتخاب کنند».

آقای عراقچی به پاریس توصیه کرده است تا «از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر بپرهیزد و به جای آن به مشکلات داخلی فرانسه بپردازد».

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی در ایران را به شدت محکوم کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در مورد اظهارات «ناموجه» به مقامات ایالات متحده هشدار داد. او همچنین یادآوری کرده است «آن ها همچنین باید از پیامدهای چنین اظهارنظرهای ناموجهی آگاه باشند». آقای صالحی گفته است «بهترین توصیه به مقامات آمریکایی این است که اطلاعات خود را از منابع معتبر و مشاوران متخصص به دست بیاورند».

شورای نگهبان هفته گذشته از بین ٦۸٦ نامزد انتخاباتی، صلاحیت فقط ۸ نامزد را تایید کرد و علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و اسفندیار رحیم مشایی، چهره نزدیک به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران بین چهره های بودند که صلاحیت آن ها مورد تایید قرار نگرفت.
XS
SM
MD
LG