لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

انتقاد شدید جان کری از رد صلاحیت ها در ایران


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده ایران را به باد انتقاد شدید گرفته است.

آقای کری در کنفرانس خبری در تل آویو گفته است «من نمی توانم تصور کنم که ... کسی در جهان وجود داشته باشد که از عملکرد و روند کار اعضای شورای نگهبان شگفت زده نشده باشد، گروهی که برگزیده و پاسخگوی مردم نیستند و صلاحیت ... صدها نامزد را براساس معیارهای مبهمی رد کرده اند».

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزوده است «این شورا فهرست تقریباً ۷۰۰ نامزد را ... به چهره های گزینشی خود محدود کرده است و این افراد، به جای این که نماینده اقشار و دیدگاه های مختلف مردم ایران باشند، صرفاً کسانی هستند که در مسیر منافع حکومت قدم برمی دارند».

آقای کری افزوده است «به دلیل فقدان شفافیت، این که نامزدها بتوانند نماینده اراده اقشار مختلف مردم ایران و یا نمایانگر اعمال تغییری باشند بسیار نامحتمل خواهد بود».

دیپلمات ارشد ایالات متحده در پایان دیدار خود با رهبران اسراییلی و فلسطینی در اورشلیم و رام الله این اظهارات را مطرح کرد.

شورای نگهبان فقط صلاحیت ٨ نامزد از ٦٨٦ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ١٤ ژوئن را تایید کرد و همه افراد تایید شده چهره های نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هستند.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و اسفندیار رحیم مشایی، مشاور بحث برانگیز محمود احمدی نژاد از جمله چهره هایی بودند که رد صلاحیت شدند.

سعید جلیلی، مذاکره کننده اتمی ارشد ایران و یکی از چهره های نزدیک به رهبر یکی از افرادی است که تایید صلاحیت شده است و به نظر می رسد نسبت به سایر نامزدها پیشگام باشد.

پاتریک ونترل، سخنگوی معاون وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت «به نظر می رسد شورای نگهبان ایران که اعضای آن برگزیده مردم و پاسخگو نیستند، صدها نامزد احتمالی را براساس معیارهایی مبهم رد صلاحیت کرده است».
XS
SM
MD
LG