لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

۲۱روز تا انتخابات: شورای نگهبان و تریبون های رسمی


و
و

نمازهای جمعه عموما مواضع رسمی نظام و رهبری را اعلام می کنند. بیشتر نمازهای جمعه امروز به حمایت از شورای نگهبان در رد صلاحیت هاشمی اختصاص داشت.

تایید رأی شورای نگهبان در نمازهای جمعه
امروز اولین روز جمعه پس از اعلام رد صلاحیت دو کاندیدای عمده ریاست جمهوری ست. از روز چهارشنبه که نام نامزدهای تایید شده اعلام شد، بسیاری از حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی با نوشتن نامه به رهبری خواستار بازبینی در رای شورای نگهبان در مورد آقای رفسنجانی شدند. احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، روز پنجشنبه سخنانی از قول رهبری نقل کرد که گمان ها را درجهت عدم دخالت رهبر در بازگرداندن هاشمی به انتخابات تقویت کرد.

تریبون های نماز جمعه که معمولاً منویات آیت الله علی خامنه ای را منعکس می کنند می توانند محک مناسبی باشند برای آگاهی از موضع او درباره بازگرداندن آقای رفسنجانی به انتخابات.

نگاهی به سخنان امامان جمعه تهران و شهرستانها نشان می دهد که تقریباً همه امامان جمعه امروز بخشی از سخنان خود را به رای شورای نگهبان و نامزدی آقای رفسنجانی اختصاص داده و از نامزدان رد شده خواسته اند به قانون و به رای شورای نگهبان تمکین کنند. از آن جمله:

در نماز جمعه قم محمد سعیدی گفت شورای نگهبان با اقتدار و تلاش فراوان مانع از انحراف نظام از خط دین و اسلام و قانون اساسی شد.

امام جمعه موقت تهران آیت الله موحدی کرمانی، عضو مجلس خبرگان، از شورای نگهبان به خاطر تعیین صلاحیت ها تشکر کرد و گفت شورای نگهبان بر اساس وظیفه دینی و قانونی خود خوب عمل کرد.

انعکاس دیگر مواضع رهبر در نمازجمعه
دعوت به شرکت گسترده مردم برای خلق آنچه آیت الله خامنه ای «حماسه سیاسی» توصیف کرده، و خود داری کاندیداها از تبلیغات وسیع و پرخرج و اکتفا به فرصت هایی که صدا و سیما در اختیار آنان قرار داده، که آن نیز خواست رهبری توصیف شده، در سخنان اکثر سخنگویان نمازجمعه شنیده می شد.

سخنران نمازجمعه مشهد، احمد علم الهدی، در سخنانش کارآیی مدیریت و استکبار ستیزی را از خصوصیات عمده رئیس جمهور برای دولت یازدهم دانست.

درعین حال او یک روز پیش تر مواضع خود را در زمینه رد صلاحیت ها در گفت و گو با خبرنگاران توضیح داده بود. او گفته بود معترضان می توانند از شورای نگهبان درخواست تجدیدنظر کنند. اما راه پیگیری قانونی را رجوع به رهبر ندانسته و گفته بود:«حضرت آقا در دو روز گذشته که ما خدمت ایشان رسیدیم می‌فرمودند که قانون وظیفه احراز و تشخیص را بر عهده شورای نگهبان گذاشته است. بنابراین احراز و تشخیص چیزی نیست که بنده بخواهم دستور بدهم و با دستور حل نمی‌شود».

نامه ها به رهبر و خطیبان جمعه
علم الهدی در همان گفت و گو درخواست علی مطهری از رهبری برای بازنگری در صلاحیت آقای رفسنجانی را «زیاده خواهی» از رهبر شمرده بود. او همچنین با انتقاد از نامه نگاری ها برای رهبر در انتقاد از رد صلاحیت آقای هاشمی، به نامه زهرا مصطفوی، دختر آیت الله خمینی اشاره کرده و او را دروغگو خوانده بود.

موضوع این نامه ها هم از جمله مواردی بود که در نمازهای جمعه امروز انعکاس یافت.
از جمله حجت الله اسماعیلی خطیب جمعه قرچک گفت «اعتراض باید رویه خودش را دنبال کند و خواهش و تمنایی نیست». و درجای دیگری از سخنانش افزود: «هر کسی نباید خود را در مقامی بداند که به ولی فقیه و امام امروز ما راهکار بدهد و با جسارت به ایشان نامه نگاری کند».

امام جمعه اهل سنت زاهدان: موضع متفاوت
اما مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه امروز رد صلاحیت آقای هاشمی را «باعث پریشانی بخش بزرگی از ملت ایران» اعلام کرد.

او ضمن تایید انتقادهایی که از دوران ریاست جمهوری او شده است گفت «از آنجا که آقای هاشمی انسان هوشمندی ست در او تحول ایجاد شده» بود و امید می رفت بتواند بحران های کشور را حل کند.

مولوی عبدالحمید درباره شورای نگهبان گفت انتظار می رفت در شرایطی که کشور با انواع بحران ها روبروست شورای نگهبان با سعه صدر و دوراندیشی بیشتری عمل می کرد.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان ابراز امیدواری کرده است که شورای نگهبان در تصمیم خود درموردآقای هاشمی تجدید نظر کند.

فیروزآبادی: ملت ایران از شورای نگهبان متشکر است
حسن فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در سخنان پیش از خطبه های نمازجمعه تهران از همه اعضای شورای نگهبان که «ملت ایران را شادمان کردند»، تشکر کرد.

او در عین حال گفت مکتب الهی ایران در دو دهه گذشته بر اساس اندیشه های آیت الله خامنه ای، که او وی را «امام» خواند، توسعه یافته و به گفته او اندیشه مسلط نیروهای مسلح بر آن ها قرار گرفته است. او پایه این اندیشه را تجربه جنگ و استراتژی آن را بازدارندگی اعلام کرد.

رد هاشمی یا اعلان آغاز حرکت اعتدال گرایان
روز جمعه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی نخستین بیانیه رسمی خود را پس از رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان منتشر کرد.

در این بیانیه که خطاب آن به مردم ایران است آقای هاشمی ضمن اشاره کوتاه به سابقه مبارزات خود، درباره ورود خود به صحنه انتخابات می گوید: «به رغم میل خود و بستگان، براي كمك به خلق حماسه سياسی، كه آن را پيش شرط رسيدن به حماسه اقتصادی مورد تاكيد رهبری می دانم در آخرين لحظات فرصت قانونی، ثبت نام كردم».

اکبر هاشمی رفسنجانی در این بیانیه می گوید که از یک سال پیش در فرصت های دیدار با «اقشار و صنوف مختلف مردمی، خانواده های شهدا و ایثارگران، شخصیت ها، بزرگان دینی، و دانشگاهی، سیاسی، قضایی، فرهنگی، هنرمندان، کارگران، کشاورزان ، صنعتگران، ورزشکاران، جوانان، زنان، و حقوق دانان»، آنان به خاطر گرفتار شدن کشور به «مشكلات و معضلات سياسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و مهمتر از آن، تهديد و تحريم خارجی و تفرقه سياسی» از او می خواسته اند که وارد میدان شود.

آقای رفسنجانی در این بیانیه ضمن تشکر از حامیانش به آنان توصیه کرده است فرصت همدلی و وحدتی را که در ستادها میان نیروهای معتدل اصلاح طلب و اصولگرا آغاز وایجاد شده غنیمت بدانند و به این حرکت ادامه دهند.

اطلاعیه شورای مشاوران محمد خاتمی
روز جمعه شورای مشاوران محمد خاتمی در پی جلسه ای که با وی داشتند اطلاعیه ای صادر کردند. نویسندگان این اطلاعیه از حضور آقای هاشمی در انتخابات تقدیر کرده و از آن به عنوان « نقطه عطف درتاریخ» و «نشانه فداکاری وشجاعت و دلسوزی» او یاد کرده و در عین حال رد صلاحیت او را «ناباورانه» دانسته و «تصمیمی شگفت انگیز و غیرقابل توجیه » شمرده اند که به نوشته آنان «نه تنها نسبت به خواست جامعه بی اعتنایی کرد، بلکه فرصت بسیار مهمی را از انقلاب و کشور گرفت.»

در پایان این اطلاعیه ابراز امیدواری شده که «بزرگان دلسوز کشور و نظام و از جمله مقام رهبری» از این تصمیم شورای نگهبان که نویسندگان آن را «نادرست» توصیف کرده اند جلوگیری کنند.

حضور داغ مشایی و رسیدن دوره رسوایی
اسفندیار رحیم مشایی می گوید «حتی اگر در کار ما وقفه‌ای ایجاد شد، شما امیدوار باشید و بدانید که ما تا شب انتخابات داغ داغ حضور داریم حتی اگر به ما فرصت صحبت در تلویزیون (رسانه ملی) را ندهند».

به گزارش خبرانلاین مشایی این سخنان را یک روز پیش از اعلام نامزدهای تایید شده توسط شورای نگهبان در جمع گروهی از جوانان و نخبه گان انجام داده بود که در آن به پرسش های مربوط به چگونگی همراهی احمدی نژاد با او به هنگام ثبت نام، و به اتهامات منتقدانش درباره مواضع دینی او و امر ولایت فقیه، و نیز به تخریب هایی که علیه او شده پاسخ داده است. این سخنان روزجمعه بر سایت خبرگزاری جنبش عدم تعهد منتشر شده است.

دبیرکل جنبش عدم تعهد در جای دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که «تمام دولت‌ها در سال آخر کارشان چوب می‌خورند و مورد هجمه قرار می‌گیرند»، گفت: «عده‌ای دیدند نمی‌توانند احمدی‌نژاد را با چوب‌های قدیمی دولت‌های قبلی بزنند و به همین دلیل شروع به تخریب و ترسیم چهره‌های مخوف کردند و انواع تهمت ها و نسبت ها اعم از منافق، صهیونیست، ارتباط با بودا و غیره را به ما نسبت دادند و دیگر چیزی باقی نماند که به ما نگفته باشند. این روش کار، حذفی است و اگر در کوتاه مدت یک نفر با این روش حذف شد که هیچ، ولی امان از زمانی که حذف نشود؛ چراکه مانند موجی است که برمی‌گردد و رسوا می‌کند».

اسفندیار رحیم مشایی سپس پیش بینی می کند که «اکنون دوره رسوایی» فرا رسیده است و می افزاید:« افرادی هستند که باید از ترس، پشت دیگران خود را مخفی کنند.».

ناظران همواره در اختیار داشتن اسناد و مدارک علیه بسیاری از سران و شخصیت های اصلی نظام و تهدید به افشای آن ها را به عنوان دلیل جسارت های احمدی نژاد دربرابر مجلس و رهبری ذکر کرده اند.

احمد توکلی: شورای نگهبان علت موجه بیاورد
علی توکلی نماینده مجلس در گفت و گو با خبرنگاران روز جمعه از شورای نگهبان خواست برای تعیین صلاحیت ها دلیلی بیاورد که «عامه عقلای جامعه» را توجیه کند.

او از شورای نگهبان خواستار توضیح دادن درمورد تصمیم ها واقدام هایش شد. احمد توکلی با تاکید بر لزوم تمکین از رای شورای نگهبان گفت با این حال اعضای این شورا از معصومان نیستد و ممکن است خطا کنند. او افزود از همین رو راه شکایت واعتراض باز است.

مدیر سایت الف پیش تر در مقاله ای که بعداً از این سایت حذف شد به تایید صلاحیت سعید جلیلی اعتراض کرده و او را از نظر تجربه و دیگر ویژگی ها با هاشمی مقایسه کرده بود.

قرعه کشی برای حضور در تلویزیون
روز جمعه مراسم قرعه کشی برای تعیین وقت حضور نامزدهای ریاست جمهوری در تلویزیون برگزار شد.این قرعه کشی با حضور نمایندگان ۸ نامزد و عزت الله ضرغامی انجام گرفت.

به گفته ضرغامی در تبلیغات انتخاباتی برای رئیس دولت یازدهم مناظره های تلویزیونی به صورت گروهی برگزار خواهد شد. پس از این قرعه کشی جدول کامل ۶۴ برنامه تبلیغاتی برای ۸ نامزد انتخاباتی در تلویزیون تعیین و اعلام شد.

واکنش به سخنان جان کری در مورد انتخابات ایران
رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در گفت و گو با خبر آنلاین اظهارات جان کری درباره انتخابات ایران را «خوش خدمتی به صهیونیست ها» دانست.
او با تاکید بر آن که، به گفته او، ایران یکی از «آزادترین و دمکرات ترین» کشورهای جهان و انتخابات در ایران «نماد مردم سالاری دینی و حاکمیت اراده مردم» است، سخنان وزیر خارجه امریکا در تل آویو را تکرار اشتباهات آمریکا در مورد ایران دانست.

جان کری درباره مسئله تعیین صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان گفته است گروهی غیر منتخب برخی از نامزدها را بر اساس منافع نظام و نه منافع مردم انتخاب می کنند. که به گفته او این روند نمی تواند آزاد، شفاف و عادلانه باشد.
علاء الدین بروجردی سخنان آقای کری را دخالت آشکار در امور داخلی ایران خوانده است.

ستاد سلام اعلام موجودیت کرد
به گزارش کلمه، «ستاد سلام» با انتشار اطلاعیه ای کار خود را آغاز کرد.

برگزار کنندگان این ستاد که خود را «جوانان سبز» نامیده اند موضوع کار این ستاد را آگاهی رسانی در مورد حصر رهبران به نوشته کلمه «جنبش سبز مردم ایران» اعلام کرده اند. به نوشته کلمه سایت این ستاد روز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ای کار خود را آغاز کرده است.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی درپی اعتراض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ وادعای وجود تقلب درآن به صورت حصر در بازداشت به سر می برند.

بازداشت وابستگان به سازمان مجاهدین خلق
یک مقام آگاه امنیتی که نامش فاش نشده از «شناسایی و بازداشت اعضای فعال چند تشکل مرتبط با گروهک منافقین در تهران و چند شهر دیگر که به منظور اخلال در روند برگزاری انتخابات فعالیت می کردند» خبر داد. گروهک منافقین عنوانی ست که نهادهای رسمی جمهوری اسلامی درمورد سازمان مجاهدین خلق به کار می برند.

به گفته این مقام، بیشتر بازداشت شدگان دارای سابقه عضویت در سازمان مجاهدین خلق بوده و یا به این دلیل دارای سابقه محکومیت و زندان هستند.

به ادعای این مقام امنیتی دو تن از بازداشت شدگان اخیرا برای آنچه «انتقال دستورالعمل های حلقه های خارج به داخل... جهت اخلال در روند برگزاری انتخابات» بیان شده، از خارج وارد کشور شده اند. این مقام افزوده است که پس از اقدام های مقتضی اطلاعات بیشتر «به صورت رسمی در اختیار افکار عمومی» قرار خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG