لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۰

کانادا رد صلاحیت انتخاباتی ایران را محکوم کرد


وزارت امور خارجه کانادا رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا با انتشار بیانیه ای به گزارش رسانه های دولتی ایران در مورد تایید صلاحیت ۸ نامزد از ٦٨٦ نامزدی که برای انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه ثبت نام کرده بودند، این گزینش های عقیدتی مورد تایید حکومت جمهوری اسلامی را بی معنی و ناپسند خوانده و رد صلاحیت ها را محکوم کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا در این بیانیه نوشته است «رد و تایید صلاحیت ها نماد دیگری از ورشکستگی عمیق و بی اعتمادی حکومتی است که از ملت و حتی حامیان و هواداران خود هراس دارد».

آقای برد تاکید کرده است «مردم ایران شایسته آن هستند که دیدگاه های خود را آزادانه ابراز کنند، آن ها باید از حق انتخاب واقعی و معنادار برخوردار باشند. دیکتاتوری روحانی و نظامی آیت الله خامنه ای کماکان با سانسور مطبوعات و به سکوت واداشتن گفتگوهای آزاد و علنی و دموکراتیک به نقض آزادی های دموکراتیک مردم ایران ادامه می دهد».

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در بخش دیگری از بیانیه خود خاطرنشان کرده است «سیستم سرکوب داخلی گسترده و بازداشت های با انگیزه های سیاسی، تهدید و اقدامات تلافی جویانه علیه ناراضیانی که دیدگاه های خود را ابراز می کنند به دست نیروهای بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی غیرقابل پذیرش است».

آقای برد در پایان بیانیه خود یادآوری کرده است «کانادا حکومت ایران را به چالش می کشد تا برای رویارویی با آرمان های مردم ایران شجاعت به خرج دهد. کانادا دوست مردم ایران خواهد بود و از حکومت آیت الله خامنه ای می خواهد تا آزادی های بیشتری به مردم اعطا کند، نقض ابتدایی ترین حقوق بشر مردم ایران را متوقف کند و به عملیات دستگاه های ارعاب و سرکوب پایان دهد».
XS
SM
MD
LG