لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۱

واکنش ایران به اتهام مداخله در سیاست خاورمیانه


رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
در شرایطی که وزیر امور خارجه کانادا در طی سفر خود به چند کشور خاورمیانه، ایران را به دخالت در سیاست منطقه متهم کرد، مقامات جمهوری اسلامی اتهامات اتاوا مبنی بر دخالت تهران در امور سیاسی کشورهای خاورمیانه را رد کرده اند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا اخیراً اقدامات ایران برای مداخله در امور سیاسی همسایه های این کشور در خاورمیانه را به باد انتقاد شدید گرفته بود. این اظهارنظر به ویژه در مورد ناآرامیهای بحرین و اقدام دولت در سرکوب معترضان مطرح شد و وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرده بود ایران در این ناآرامیها دست داشته است.

آقای برد به رسانه های کانادا گفته است «موضع ما در قبال مداخله ایران در امور داخلی و سیاست برخی از کشورهای همسایه آن روشن است و ما معتقدیم که این مداخله مضر است و هرگز انگیزه مثبت و حسن نیتی در آن وجود ندارد».

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در واکنشی نسبت به ادعای وزیر امور خارجه کانادا گفته است «اظهارات او نمایانگر فقدان دانش و آگاهی نسبت به واقعیتهای کشور ما و منطقه است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزوده است که کانادا «به طور سیستماتیک و دائم» حقوق بومیان کشور را تا حدی نقض کرده است که گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد گزارشی در این مورد منتشر کردند.

آقای مهمان پرست به دولت کانادا توصیه کرده است که رویکردهای واقع گرایانه و معقولی را در برنامه های خود جای دهد و به جای متهم کردن دیگر کشورها، سنتهای سیاست خارجی را به رسمیت بشناسد و به کار بگیرد.

دولت محافظه کار بر سر قدرت در کانادا، ایران را بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان خوانده است.

کانادا سپتامبر سال گذشته کلیه مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و بارها به دلیل نقض حقوق بشر از سوی مقامات جمهوری اسلامی و بلندپروازیهای این کشور، دولتمردان تهران را به باد انتقاد شدید گرفته است.
XS
SM
MD
LG