لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

افتتاح سفارت کانادا در عراق


جان برد، وزیر امور خارجه کانادا
جان برد، وزیر امور خارجه کانادا
جان برد، وزیر امور خارجه کانادا اخیراً به چندین کشور خاورمیانه سفر کرده است و در سفری بدون اعلام قبلی به عراق، پس از سه دهه اولین سفارت اتاوا در بغداد را افتتاح کرد. وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا همچنین با سفر به چند کشور منطقه خاورمیانه همچون اردن، با دولتمردان این کشورها دیدار و گفتگو کرد.

آقای برد در بیانیه ای که پس از افتتاح سفارت کانادا در عراق منتشر کرد، گفته است «کانادا قصد دارد مناسبات خود را با کشوری برقرار کند که در یک منطقه طوفانی و پرتلاطم به یک نیروی محوری بدل شده است و حضور کانادا در بغداد ضروری به نظر می رسد».

جان برد گفته است «در شرایطی که درگیری ها در سوریه، کشور همسایه عراق با شدت بسیار ادامه دارند و حکومت آیت الله ها (در ایران) بی مهابا حاکمیت فرقه ای و بلندپروازی های اتمی خود را پیگیری می کنند و در حالی که یک متحد ناتو و شریک اقتصادی در شمال عراق واقع شده است، امروز افتتاح سفارت در بغداد به توسعه فعالیت های کانادا و برقراری ارتباط با یک بازیگر کلیدی در منطقه سرعت می بخشد».

بسیاری از ناظران سیاسی بازگشایی سفارت کانادا در عراق و سفر مقام بلندپایه سیاست خارجی کانادا به کشورهای خاورمیانه را به نوعی ائتلاف کانادا با کشورهای متحد در منطقه و هموار کردن راه برای مقابله و یا رویارویی احتمالی با برنامه اتمی ایران ارزیابی کرده اند.

رسانه های کانادا از وزیر امور خارجه دولت فدرال نقل کرده اند سفارت و ماموریت دیپلماتیک کانادا در بغداد شعبه ای از سفارت کانادا در عمان در اردن خواهد بود و فعالیت های آن ها از سفارت بریتانیا در بغداد انجام می شود.

کانادا از سال ١٩٩١ تاکنون به صورت رسمی در عراق سفیر و حضور دیپلماتیک نداشته اما از سال ٢٠٠٥ تاکنون، سفارت کانادا در اردن مسئولیت رسیدگی به امور این کشور در عراق را به عهده داشته است. سفارت بغداد در سطح کاردار فعالیت خواهد کرد.

سال گذشته مناسبات کانادا با ایران به شدت تیره شد، کانادا کلیه مناسبات دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد، دیپلمات های خود را از ایران فرا خواند و کاردار و فرستادگان جمهوری اسلامی در اتاوا را اخراج کرد، اما به نظر می رسد دولتمردان اتاوا قصد دارند تا با توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای همفکر و متحد در خاورمیانه بار دیگر در منطقه حضوری راهبردی داشته باشند.

دولت لیبرال وقت کانادا ا حمله نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده به عراق به شدت مخالفت کرده بود و نیروهای نظامی خود را به جنگ اعزام نکرد، اما امروز وزیر امور خارجه دولت محافظه کار این کشور در مورد گسترش مناسبات خود با عراق سخن می گوید «افتتاح سفارت نقطه عطف تاریخی در مناسبات کانادا با عراق است و با وجود تنش های قومی و مذهبی عمیق و مداوم و ده سال پس از مداخله (نظامی)، عراق سریع ترین رشد اقتصادی در جهان را داراست».

برخی از ناظران سیاسی معتقدند که اعمال نفوذ جمهوری اسلامی در شیعیان منطقه فراتر از آن است که کانادا بتواند با برقراری مناسبات دیپلماتیک و سفرهای رسمی و کوتاه و رایزنی های اتاوا با کشورهای متحد خود در خاورمیانه با آن مقابله و حتی خطر احتمال دستیابی به توانایی اتمی تهران را خنثی کند.
XS
SM
MD
LG