لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

نگرانی کانادا از روابط نزدیک ایران و ونزوئلا


وزیر امور خارجه کانادا نسبت به مناسبات نزدیک ایران و ونزوئلا ابراز نگرانی شدید کرده است و می گوید این مسئله را در دیدار خود با مقامات حکومت هوگو چاوز مطرح می کند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در مصاحبه ای با خبرگزاری رسمی کشورش گفته است «من نگران ایران، برنامه اتمی این کشور و حمایت دولتمردان تهران از تروریسم هستم. من نگران شرایط رو به وخامت حقوق بشر در ایران هستم و بنابراین تصور نمی کنم در این زمینه ها با ونزوئلا که مناسبات دوستانه ای با ایران دارد، نقاط مشترک و همفکری داشته باشیم».

وزیر امور خارجه کانادا گفته است قصد دارد مسئله مناسبات ایران با ونزوئلا را در سفر به کاراکاس و دیدار با همتای خود مطرح کند.

دولت باراک اوباما معتقد است که ایران برای مستحکم تر کردن پایگاه خود در کشورهای آمریکای لاتین، و حتی احتمال ایجاد یک پایگاه نظامی، بسیار تلاش کرده است.

موضوع روابط نزدیک و دوستانه تهران و کاراکاس اخیراً با توجه به ضبط یک چک ٤٦ میلیون دلاری از رئیس پیشین بانک مرکزی ایران در آلمان و بازداشت وی مجددا به صحنه خبرها راه یافت و مقامات ونزوئلا ناچار شدند در مورد ارتباط خود با این مقام پیشین دولت تهران توضیح دهند.

به رغم تحریم های وزارت امور خارجه ایالات متحده علیه تهران، تلویزیون «پرس تی وی» ایران روز یکشنبه (١٧ فوریه) گزارش داد شرکت دولتی تولیدکننده اسلحه ونزوئلا کماکان با ایران مبادلات بازرگانی خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG