لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

آمریکا از راه اندازی راکتور اراک عمیقاً نگران است


ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ( ۵ ژوئن) نسبت به برنامه ايران برای راه‌اندازی راکتور آب سنگين اراک در سال ۲۰۱۴ و عدم همکاری ايران با «آژانس بین المللی انرژی اتمی» برای ارائه اطلاعات دقیق در مورد این نیروگاه ابراز نگرانی عمیق کرد.

ژوزف مک مانوس، نماينده آمريکا در «آژانس بين المللی انرژی اتمی» خطاب به نمایندگان حاضر در به نشست شورای حکام آژانس گفته است: «ايران اعلام کرده است که تکمیل راکتور آب سنگين «آی آر- ۴۰» در اراک احتمالا در اوايل سال ۲۰۱۴ پایان خواهد یافت و ما عميقا با اين مسئله مشکل داريم، آن هم در حالی که (ایران) هنوز از ارائه اطلاعات مربوط به طراحی اين راکتور خودداری می‌کند».

وی به مقررات آژانس اشاره کرد که اعضاء را ملزم می سازد تا این نهاد ناظر سازمان ملل بر فعالیت‌های هسته ای در جهان را در جريان ساخت تاسيسات اتمی خود قرار دهند و اطلاعات جزئی درباره آن را هر چه سريعتر به آژانس ارائه کنند.

مک مانوس تصريح کرده است «امتناع ايران از سرنهادن به اين مقررات ابتدايی اين گمان را بوجود می‌آورد که احتمالا اين کشور بار ديگر در حال فعاليت‌های مخفی هسته ای است».

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از ايران خواسته است تا فورا نقشه‌های طراحی شده برای اين راکتور را در اختيار آن قرار دهد و هشدار داده است که در غير اين صورت بر توان بازرسی آژانس برای نظارت موثر بر اين سايت هسته‌ای تاثير منفی خواهد گذاشت.

ایران ادعا می کند که نیروگاه اتمی اراک ایزوتوپ را برای مصارف پزشکی و کشاورزی تولید خواهد کرد. اما ديپلمات‌های غربی و کارشناسان هسته‌ای می‌گويند که اين مرکز هسته‌ای توانايی آن را دارد که از طريق فرآوری مجدد سوخت مصرفی، پلوتونيم مورد نياز برای ساخت جنگ افزار هسته‌ای را نيز توليد کند. اما ایران این اتهامات را رد کرده است

به گفته کارشناسان، راکتورهای آب سنگين، اورانيوم طبيعی مصرف می‌کنند و پسمانده سوختی آنها پلوتونيوم ۲۳۸ است که در صورت فرايند، می‌تواند به عنوان مواد انفجاری در بمب‌های اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

خبرگزاری رويترز پيشتر در گزارشی نوشته بود که کارشناسان غربی و اسرائيل برنامه زمانی راه اندازی راکتور آب سنگين اراک را به دقت زير نظر گرفته و می‌گويند هرگونه عمليات احتمالی عليه اين پايگاه بايد ترجيحاً پيش از بهره‌برداری از آن به مرحله اجرا در آيد، چرا که در غير اين صورت امکان نشت راديواکتيو در منطقه وجود خواهد داشت.

مقامات ارشد «آژانس بين‌المللی انرژی اتمی» اخیراً روند مذاکره با ايران برای شفاف سازی در مورد برنامه هسته ای این کشور را دور باطل خوانده بودند.
با به نتیجه نرسیدن مقامات تهران و شش قدرت غربی، تنش ها پیرامون برنامه اتمی ایران رو به افزایش هستند.
XS
SM
MD
LG