لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

احکام زندان برای فرهنگیان استان فارس؛ دادگاه ۱۱ فعال صنفی معلمان خوزستان برگزار شد


از اعتراضات معلمان ایران، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
از اعتراضات معلمان ایران، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

همزمان با صدور احکام دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برای ۸ تن از فعالان صنفی فرهنگیان استان فارس، دادگاه ۱۱ تن از فعالان صنفی معلمان خوزستان برگزار شد. همچنین شش تن از فعالان صنفی معلمان در استان‌های یزد و خراسان‌شمالی به دادگاه‌های انقلاب اسلامی در یزد و بجنورد احضار شدند.

تشکل‌های صنفی معلمان در ایران روز شنبه اعلام کردند که ۶ تن از اعضای انجمن صنفی فرهنگیان استان فارس، در مجموع، به ۳۰ سال حبس و دو تن دیگر از اعضای این انجمن، هر یک به دو سال زندان با پابند محکوم شده اند.

بر أساس این گزارش، دادگاه انقلاب اسلامی شیراز عبدالرزاق امیری و زهرا اسفندیاری را به دو سال زندان با پابند، و ایرج رهنما، افشین رزمجویی، مژگان باقری، غلامرضا غلامی، محمدعلی زحمتکش و اصغر امیرزادگان را به پنج سال حکم تعزیری محکوم کرد.

همچنین به گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، دادگاه ۱۱ عضو کانون صنفی معلمان خوزستان، به نام‌های پیروز نامی، سیامک صادقی چهرازی، زهره بختیاری، شهریار شیروانی نیا، عماد رفیعی نژاد، علی کروشاتی، کوکب بداغی، معین زرگانی، صادق ناصری، اقبال تامرادی، بهنیا بهمئی نژاد، با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه‌هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور است» برگزار شد.

وکالت این فعالان صنفی برعهده فرزانه زیلابی بوده است.

بر أساس این گزارش، پیروز نامی، با عنوان متهم ردیف اول محسوب شده است و احتمالا «بیشتر از سایر اعضا مورد خشم نهادهای امنیتی قرار گرفته باشد.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نوشت: «نهادهای امنیتی از اردیبهشت سال قبل، شمشیر قلع و قمع علیه کانون‌ها و انجمن‌های صنفی فرهنگیان را از رو کشیده‌اند و در صدد هستند تا به هر شکل و با هر نوع اتهامات واهی، خورشید پرفروغ مطالبه‌گری معلمان را خاموش نمایند

این شورا در این ارتباط به بازداشت بیش از ۲۵۰ فعال صنفی فرهنگیان از ازپیبهشت ۱۴۰۱ تاکنون اشاره کرد و افزود که آنها با اتهامات واهی بازداشت، زندانی، اخراج، تبعید شده و برای تعداد زیادی از آنان پرونده‌سازی شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران تاکید کرد که برخوردهای قهری و سیاست
«النصر بالرعب» هیچگاه نتوانسته است کنشگران صنفی را از پیگیری مطالبات قانونی خود، منحرف کند.

در همین حال، به گفته این تشکل صنفی، شش تن از فعالان صنفی معلمان در یزد، به دادگاه انقلاب اسلامی این شهر احضار شده‌اند.

فعالان احضار شده، حمیده زارع‌چشمه، احمد چنگیزی، منصور میرزایی، محمد فخرالحسینی و مهدی کلانتری هستند. همچنین زهرا عوض‌زاده‌مقدم، عضو انجمن صنفی فرهنگیان خراسان‌شمالی، برای سومین بار در سال جاری، به دادگاه انقلاب اسلامی بجنورد احضار شد.

در سالیان اخیر، به موازات گسترش اعتراض‌های معلمان، کارگران و بازنشستگان، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان و تشکل های صنفی معلمان ، کارگران و بازنشستگان را تشدید کرده‌اند. با این همه، اعتراض‌ها در این سال‌ها ادامه داشته است.

XS
SM
MD
LG