لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

ناصر زرافشان: فرزانه زیلابی، تاوان کار وکالت را پس می‌دهد


فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت تپه
فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت تپه

فرزانه زیلابی، وکیل در استان خوزستان، می‌گوید حکم زندان او بر پایه اتهامات غیرمستند صادر شده است و وکیلش درخواست تجدیدنظر خواهد داد. ناصر زرافشان، وکیل او، نیز تاکید کرد که موکلش «تاوان کار وکالت خود را پس می‌دهد» و آن را «خطرناک» توصیف کرد.

خانم زیلابی که در سال‌های گذشته وکالت کارگران نیشکر هفت‌تپه، بازنشستگان تأمین اجتماعی و شماری از معلمان را برعهده داشته، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبری» به یک سال و نیم حبس محکوم شده است.

این وکیل دادگستری در گفتگو با «امتداد»، متعلق به حزب اتجاد ملت، تاکید کرد که رای دادگاه، آن‌هم «بدون ذکر مصادیق» اتهامات علیه او صادر شده است.

به گفته فرزانه زیلابی، «مواردی در فضای مجازی» در شرایطی مبنای صدور حکم قرار گرفته که تقاضای او برای استعلام از پلیس فتا پذیرفته نشده است.

او تاکید کرد:«بر اساس ادعای طرح‌شده، صدور رأی، مستند به مواردی در فضای مجازی بوده که به اعتقاد من مطلقا وجود نداشته است.»

فرزانه زیلابی پیش از این نیز هم در پرونده‌ای دیگر به یک سال حبس محکوم شده‌بود.

این وکیل گفته است بیشتر از آن‌که از طرف کانون وکلای دادگستری استان خوزستان حمایت شود، از سوی موکلینش؛ شامل بازنشستگان، معلمین و کارگران حمایت شده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، کانال مستقل کارگران هفت‌تپه و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، حکم دادگاه انقلاب اسلامی اهواز علیه فرزانه زیلابی را محکوم کرده‌اند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه محکومیت تازه فرزانه زیلابی را در راستای «تداوم پرونده‌سازی‌های نیروهای امنیتی برای کلای مدافع فعالین صنفی» خوانده بود.

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه هم «تنها جرم فرزانه زیلابی» را حمایت از کارگران هفت‌تپه اعلام کرده بود.

در پی تشدید فشارها بر وکلا، به تازگی بیش از ۱۰۰ تن از این کارشناسان حقوقی در سراسر ایران به دادسرا احضار شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری هرانا، پس از آغاز تظاهرات در اعتراض به جان باختن مهسا امینی در گشت ارشاد جمهوری اسلامی، تاکنون دستکم ۱۲۹ وکیل با «برخورد قضایی» مواجه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG