لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

یک‌سال و نیم زندان برای فرزانه زیلابی؛ کارگران از «بی‌دادگاه‌های» جمهوری اسلامی انتقاد کردند


فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت تپه
فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت تپه

فرزانه زیلابی، وکیل پیشین کارگران نیشکر هفت‌تپه، بازنشستگان تأمین اجتماعی استان خوزستان و برخی از معلمان عضو کانون صنفی معلمان خوزستان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری» به یک سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با اعلام این خبر در روز شنبه نوشت که این رأی از سوی «قاضی گماشته وزارت اطلاعات در شعبه چهار دادگاه انقلاب اسلامی اهواز» صادر شده است.

خانم زیلابی پیش از این نیز به یک سال حبس محکوم شده بود.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، حکم دادگاه انقلاب اسلامی اهواز علیه فرزانه زیلابی را محکوم کرد و افزود: «بی‌دادگاه‌های حاکم در ایران، تنها بر اساس منافع صاحبان ثروت، پول و قدرت، احکام کیلویی را علیه هر صدای حق‌طلبی صادر می‌کنند.»

در این ارتباط، اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز نوشت: «در پی تداوم پرونده‌سازی‌های نیروهای امنیتی برای وکلای مدافع فعالین صنفی، شعبه چهار دادگاه انقلاب اسلامی اهواز، بدون توجه به دفاعیات خانم زیلابی» او را به زندان محکوم کرد.

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه هم درباره محکومیت فرزانه زیلابی، قاضی دادگاه او به نام سجاد مومنی را متهم کرد که در ارتباط با صادق جعفری‌چگنی، دادستان استان خوزستان، است که در گذشته از امید اسدبیگی، مالک خصوصی نیشکر هفت‌تپه، حمایت می‌کرد و از او «رشوه‌های نجومی برای پرونده‌سازی» علیه کارگران هفت‌تپه گرفته بود.

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، «تنها جرم فرزانه زیلابی» را حمایت از کارگران هفت‌تپه دانست و با استناد به منابع آگاه از جلسه دادگاه او افزود که قاضی به این وکیل مدافع گفته است که «حیثیت شغلی» خود را با پذیرفتن پرونده‌های کارگران، بازنشستگان و معلمان، «خدشه دار» می‌کند.

بر اساس این گزارش، خانم زیلابی در پاسخ گفته که حیثیت شغلی و اعتبار پروانه وکالتش «بسته به دفاع از کارگران، معلمان و بازنشستگان و هر کس که ظلمی به او شده است» بوده و خواهد بود.

همچنین ابراهیم عباسی‌منجزی، از نمایندگان کارگران هفت‌تپه، در توئیتی نوشت: «خانم فرزانه زیلابی دارد تاوان دفاع از کارگران هفت‌تپه را می‌دهد.»

یوسف بهمنی، از دیگر نمایندگان کارگران هفت‌تپه، در صفحه اینستاگرام خود خطاب به فرزانه زیلابی نوشت: «تنها جرمی که مرتکب شدی، حمایت بدون چشم‌داشت از کارگران هفت‌تپه بود؛ هفت‌تپه‌ای که از رئیس جمهور تا نمایندگان مجلس تا عده‌ای منفعت‌طلب مزدور، سهم‌خواهی کردن.»

آقای بهمنی اشاره کرد که «سهم تو و اسماعیل بخشی شد زندان و اخراج. مبارک باشه.»

XS
SM
MD
LG