لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۹

کارگروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ۴ ماه به ایران فرصت داد + موضع آمریکا


این تصمیم روز جمعه توسط گروه بین المللی ناظر بر پول‌شویی گرفته شد.
این تصمیم روز جمعه توسط گروه بین المللی ناظر بر پول‌شویی گرفته شد.

گروه بین المللی ناظر بر پول‌شویی در سطح جهان، روز جمعه اعلام کرد که ایران تا ماه فوریه، (چهار ماه دیگر) فرصت دارد اصلاحاتی که آن را با هنجارهای بین المللی سازگار می کند انجام دهد و در غیر اینصورت با عواقب عدم اصلاحات مواجه خواهد شد.

نهاد بین المللی «کارگروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم» (FATF ) که در پاریس مستقر است پس از جلسه ای با حضور اعضایش اعلام کرد از اینکه تهران تنها ۹ مورد از ۱۰ رهنمود لازم را به رغم وعده های پیشین انجام داده، مایوس شده است.

به گزارش رویترز، مارشال بیلینگزلی معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور مبارزه با تامین منابع مالی تروریسم پس از ریاست یک جلسه این نهاد، گفت: «انتظار داریم ایران به سرعت تعهدات خود را که خیلی وقت پیش در سطوح عالی (مقامات) پذیرفته بود، اجرا کند.»

او گفت اگر ایران در فرصت تعیین شده اصلاحات را انجام ندهد، در یک نشست دیگر درباره گام های بعدی تصمیم گیری خواهد شد. تا آن زمان، این نهاد همچنان به تعلیق اقدامات تنبیهی علیه ایران تا چهار ماه دیگر ادامه می دهد.

پیشتر مجلس شورای اسلامی ایران چند اقدام جدید برای مبارزه با تروریسم تایید کرده بود اما کارگروه بین المللی مستقر در پاریس می گوید که تنها مصوباتی که کاملا به تصویب رسیده باشد را در نظر می گیرد.

مجلس ایران با پیوستن این کشور به «کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم» (سی.اف.تی) موافقت کرد.

تصویب لایحه پیوستن ایران به این کنوانسیون روز یکشنبه ۱۵ مهر در حالی صورت گرفت که مخالفان تصویب آن، تظاهرات گسترده‌ای در مقابل ساختمان مجلس بر پا کرده بودند.

نهاد بین المللی «کارگروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم»، که مجموعه استانداردها و سیاست‌های مالی را برای مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریست‌ها تعیین می‌کند،‌ در دو سال گذشته اعلام کرده بود که به دلیل همکاری دولت جمهوری اسلامی، اقدامات تنبیهی علیه ایران را تا پایان مهلت تعیین شده برای پیوستن به معاهدات و کنوانسیون های مربوط به مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم، اجرایی نمی‌کند.

آمریکا، برخی از کشورهای غربی و تعدادی از دولت های منطقه می گویند ایران منابع مالی شبه نظامیان نیابتی، که متهم به اقدامات تروریستی هستند، را تامین می‌کند.

پرزیدنت ترامپ یکی از دلایل خروج آمریکا از برجام را ادامه حمایت مالی ایران از اقدامات تروریستی عنوان کرد.

تصویب لایحه‌های مربوط به مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم، در دو سال گذشته با مخالفت های سیاسی بخشی از اصولگرایان روبرو شد.

گروهی از محافظه کاران مخالف پیوستن ایران اعتراض خود را اینگونه نشان می دهند.
گروهی از محافظه کاران مخالف پیوستن ایران اعتراض خود را اینگونه نشان می دهند.

عمده مخالفان تصویب این لوایح، منتقدان دولت حسن روحانی، و مخالفان برجام هستند.

مخالفان پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین المللی در زمینه مقابله با تروریسم و پولشویی معتقدند که این اقدام مانع از کمک ایران به گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان و حوثی های یمن می شود، اما موافقان می‌گویند که کمک به چنین گروه‌هایی با قرار دادن شروطی در لایحه، استثنا شده است.

آمریکا و اسرائیل، حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی می دانند.

در سوی دیگر، روسیه، چین و اروپا که همچنان خواستار باقی ماندن ایران در برجام پس از خروج آمریکا هستند، اعلام کرده‌اند که نپیوستن ایران به این کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، مانع از ادامه مبادلات پولی و بانکی آنها با ایران خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG