لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

انتقاد جنتی از مصوبه مورد تایید شورای نگهبان: با چه جراتی FATF را امضا کردید؟


لایجه مبارزه با تامین مالی تروریسم که پیشتر به تایید مجلس و خود شورای نگهبان رسیده بود.
لایجه مبارزه با تامین مالی تروریسم که پیشتر به تایید مجلس و خود شورای نگهبان رسیده بود.

دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه از امضای سند اف‌ای‌تی‌اف(FATF) انتقاد کرد، درحالی که پیوستن ایران به توافق بین‌المللی FATF با تایید شورای نگهبان صورت گرفته است.

آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز جمعه ۱۹ شهریور گفت: "نمی‌دانم با چه جراتی محرمانه یک سند را امضا کردند به نام FATF. آنها می‌خواهند به نام مبارزه با پولشویی اطلاعات مالی و بانکی ما را به دشمن بدهند می‌خواهند خودمان خودمان را تحریم کنیم. این یک تحریم خودی است."

او مدعی شد که هدف از امضای این سند تحریم "سپاه و نهادهای انقلابی" است: " قرارگاه خاتم با این همه خدمات بسیاری (که اکثریت نمی‌دانند) را می‌خواهند تحریم کنند. شما چه جراتی دارید که چنین کاری می‌کنید؟"

آقای جنتی خواستار وورد مجلس به این موضوع شد و گفت: "این قرارداد مسئله بسیار پیچیده و مهمی است که اگر اتفاق بیفتد ما باید فاتحه بسیاری از چیزها را بخوانیم و در برابر دشمن تسلیم شویم. برای اینکه آمریکا راضی شود آنها تحریم‌مان می‌کنند، خودمان هم خودمان را تحریم می‌کنیم تا احسنت و آفرین به ما بگویند."

انتقادات اصولگرایان و دبیر شورای نگهبان درحالی عنوان می‌شود که لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم با امضای محمود احمدی‌نژاد به‌ عنوان رئیس دولت دهم سال ۱۳۸۹ به مجلس هشتم ارسال شد و مجلس با اکثریت اصولگرای هشتم در بهمن‌ ۱۳۹۰ این لایحه را تصویب کرد.

شورای نگهبان ابتدا به لایحه ایراد گرفت اما با انجام اصلاحاتی از سوی مجلس نهم که باز هم اکثریت آن در اختیار اصولگرایان بود، نظر شورای نگهبان تامین شد. این لایحه در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ با امضای قائم مقام دبیر شورای نگهبان نهایی شده است.

اصولگرایان انتقاد می‌کنند که این سند باعث محدودیت مالی برای سپاه خواهد شد اما رئیس کل بانک مرکزی ایران در نامه‌ای به روسای بانکها و موسسات اعتباری اعمال هرگونه "محدودیت" در ارائه خدمات بانکی به اشخاص و نهادهای ایرانی با استناد به تحریم‌های بین‌المللی را رد کرد.

رسانه‌های اصولگرا دو بخشنامه منتسب به بانک‌های ملت و سپه منتشر کرده بودند که در آن ارائه خدمات به قرارگاه خاتم سپاه ممنوع شده است. اما محمد کاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه و سرتیپ عبادالله عبدالهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران در دیدار با یکدیگر بر وجود رابطه و همکاری این دو نهاد تاکید کرده و عدم ارائه خدمات را تکذیب کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG