لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

عراقچی: متن توافق اتمی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده می شود


عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد این کشور در گفتگوهای اتمی گفت روز سه شنبه، متن توافق اتمی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده می شود. به گزارش ایرنا، آقای عراقچی روز دوشنبه گفت جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز سه شنبه برای توضیح در مورد مذاکرات اتمی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی شرکت می کند.

عباس عراقچی به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت «خواست همه اعضا بخصوص جمهوری اسلامی ایران این بود که در اولین گام شورای امنیت بر توافق صحه بگذارد.» شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه توافق اتمی با ایران را تایید کرد.

سخنان آقای عراقچی در حالی مطرح می شود که محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه گفت برخی موارد مندرج در پیش نویس قعطنامه شورای امنیت در تناقض با خطوط قرمز ایران است.

فرمانده سپاه پاسداران گفته است: «هر قطعنامه ای که در تضاد با خطوط قرمز کشورمان باشد هیچ اعتباری ندارد و امیدواریم شورای امنیت سازمان ملل متحد وقت خود رابرای تصویب چنین پیش نویسی به بطالت نگذراند.»

آقای عراقچی گفت اگر بعد از احتمالا دو ماه، توافق در همه کشورهای مذاکره کننده تصویب شود، «به مرحله بعد می رسیم که نامش را می گذاریم روز توافق.» به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران در «روز توافق»، تحریم های یکجانبه علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا لغو می شود اما اجرای آن به بعد موکول می شود.

XS
SM
MD
LG