لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

ایران به مذاکرات بر اساس «نقشه راه» امیدوار است


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نسبت به مذاکراتی که قرار است از روز سه شنبه درباره برنامه اتمی ایران آغاز شود خوش بین است.

آقای ظریف اواخر روز یکشنبه در پیامی که بر روی فیس بوک خود گذاشت نوشت به مذاکرات روزهای سه شنبه و چهارشنبه با قدرتهای جهانی و رسیدن به نتیجه ای برای حل مناقشه اتمی موجود بر اساس «نقشه راه» خوش بین است.

آقای ظریف که سرپرستی هیات ایرانی مذاکره کننده را بر عهده دارد گفت مذاکرات با ۵ عضو اصلی شورای امنیت به علاوه آلمان، احتمالاً با مذاکراتی در سطح وزرای این کشورها ادامه خواهد یافت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت پنچره دیپلماسی به سوی برنامه اتمی ایران باز می شود. این سخنان آقای کری بعد از آن عنوان شد که یک مقام ارشد در هیات مذاکره کننده ایرانی گفت ایران قصد ندارد با گزینه انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده خود به خارج از کشور موافقت کند. آقای عراقچی که معاون وزارت امور خارجه ایران است انتقال اورانیوم از ایران را «خط قرمز» دولت ایران خواند.
با این حال آقای عراقچی گفت ایران بر سر «سطح غنی سازی» اورانیوم آماده مذاکره است.

در دور قبلی مذاکرات، قدرتهای جهانی از ایران خواستند از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود دست بشوید و آن را به خارج از ایران انتقال دهد. اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده فقط گامی با اورانیوم غنی شده لازم برای تولید سلاح اتمی فاصله دارد.

این دور مذاکرات هسته ای نخستین دور مذاکره از زمان آغاز دولت جدید ایران به ریاست حسن روحانی است. آقای روحانی در دوران مبارزات انتخاباتی خود قول داد برای رفع تحریم ها و گسترش مناسبات بین المللی تلاش کند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران از دستور شورای امنیت مبنی بر تعلیق غنی سازی اورانیوم سرپیچی کرد، که به چند دور تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران انجامید.

غرب نسبت به برنامه اتمی ایران و تولید سلاح اتمی توسط این کشور مظنون است، اگرچه ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته ای اش ماهیتی صلحجویانه دارد.
XS
SM
MD
LG