لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

عراقچی: خروج اورانیوم از کشور خط قرمز ایران است


عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران گفت ایران قصد ندارد با گزینه انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده خود به خارج از کشور موافقت کند و این کار خط قرمزی برای ایران است.

آقای عراقچی یکی از مذاکره کنندگان عمده ایران در دور جدید مذاکرات هسته ای است و سخنان اخیر او آن هم دو روز قبل از آغاز نشست گروه پنج بعلاوه یک با ایران در ژنو، می تواند شرکت کنندگان در این نشست را مایوس کند زیرا آنان خواستار خروج ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به خارج شده اند.

در همین حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که یکی از منتقدان سرسخت برنامه هسته ای ایران است در گفتگوی تلفنی با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا یادآور شده که تحریم ها علیه ایران به هدف خود نزدیک می شود و خواستار ادامه تحریم های بین المللی علیه ایران شده است.

در حالی که حسن روحانی رییس جمهوری ایران تلاش میکند تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شود و خاطر نشان کرده مایل است مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای را در زمان کوتاهی حل و فصل کند، ولی قدرت های بین المللی در انتظار نتیجه گفتگو های ژنو هستند تا ببینند که آیا مشی متفاوت دولت جدید ایران در مورد گفتگو های هسته ای به یک پیشرفت واقعی منجر می شود یا نه.

مذاکرا ت بین نمایندگان شش کشور قدرتمند جهان و ایران بر سر برنامه هسته ای تهران هشت سال است که بدون رسیدن به نتیجه روشنی ادامه داشته است.
XS
SM
MD
LG