لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

لاریجانی: ایران بیش از نیاز اورانیوم غنی شده دارد


علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت ایران بیش از نیاز خود اورانیوم غنی شده برای مصرف پژوهشی دارد و قصد دارد در گفت و گو های هفته آینده در ژنواز آن به عنوان برگ برنده استفاده کند.

آقای لاریجانی مذاکرات ژنو را «پنجره ای برای فرصت»
خواند و گفت اختلاف میان ایران و غرب قابل حل شدن است.
لاریجانی گفت انتظار دارد کنفرانس پیش رو جدی باشد و ایران در کنفرانس ژنو پیشنهادهایی ارائه خواهد داد.

به گزارش اسوشیتد پرس، علی لاریجانی روز چهارشنبه در مصاحبه ای در حاشیه جلسه سازمان جهانی پارلمان ها در ژنو گفت موضوع اورانیوم اضافی دربحث با قدرت های غربی، در این محتوا که آیا ایران غنی سازی در سطح ۲۰ درصد را متوقف خواهد ساخت یانه، مطرح خواهد شد.
او گفت ایران خودش اورانیوم غنی شده تولید می کند زیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را تامین نمی کند.

اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده از سطح مورد نیاز جهت استفاده در رآکتورهای اتمی بسیار بالاتر است، اما لاریجانی می گوید ایران برای انرژی، پژوهش و تولید ایزوتوپ جهت درمان و موارد پزشکی به اورانیوم با غنای بالاتر نیاز دارد.

لاریجانی، سرپرست سابق هیات ایران در مذاکرات، گفت او بر این عقیده است که در جلسه هفته آینده پیشرفتی صورت نخواهد گرفت، مگر این که آمریکا لغو برخی از تحریم های فلج کننده علیه تهران را پیشنهاد کند.

لاریجانی در مورد تجدید مناسبات دیپلماتیک دو کشور گفت «هنوز بسیار زود است در این باره قضاوت کرد.»

تکذیب خبر
ساعتی پس از پخش مصاحبه «اداره اخبار مجلس شورای اسلامی» بخشهایی از اظهارات منتسب به لاریجانی را تکذیب کرد. ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران به نقل از اداره اخبار مجلس نوشت: تأکید اسوشیتدپرس بر نقل از علی لاریجانی که «ايران بيش از نياز خود اورانيوم غني‌ شده دارد و قصد دارد از آن در گفت‌وگوهاي هفته آينده در ژنو به عنوان برگ برنده استفاده كند، خلاف واقع است و از اساس صحت ندارد.»

پس از تکذیب این خبر توسط رئیس مجلس، خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز متن خود را تغییر داد و نوشت: ایران بیش از حد نیاز خود اورانیوم غنی شده دارد ومایل است درباره آن در جریان مذاکرات هفته آینده در ژنو گفت و گو کند.

این خبرگزاری خبر خود را چنین تصحیح کرده است: آقای لاریجانی که به فارسی و توسط مترجم گفت و گو می کرد گفت:« ما مقداری مازاد داریم که به آن نیاز نداریم.اما درباره شان می توانیم مذاکره کنیم.»


به گزارش اسوشیتدپرس، به گفته آقای لاریجانی، ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که نیمی از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود رابه شکل پودر درآورده که نمی توان براحتی از آن به عنوان سوخت موردنیاز برای تولید سلاح اتمی استفاده کرد.
XS
SM
MD
LG