لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

سفر جان کری به منطقه همزمان با افزایش تحرکات سیاسی و نظامی در سوریه


وزرای خارجه آمریکا و عربستان در سفر اردیبهشت ماه آقای کری به جده
وزرای خارجه آمریکا و عربستان در سفر اردیبهشت ماه آقای کری به جده

وزیر خارجه ایالات متحده همزمان با افزایش تحرکات سیاسی نظامی در منطقه، راهی عربستان سعودی خواهد شد.

جان کری که اکنون در آفریقا به سر می‌برد، قرار است روز چهارشنبه سوم شهریور ماه وارد جده شود و با مقامات عربستان سعودی دیدار کند.

وزارت خارجه آمریکا در تشریح برنامه های جان کری در این سفر، به دیدار او با همتایان خود در شورای همکاری خلیج فارس، مقام هایی از بریتانیا و همچنین نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن اشاره کرد و نوشت که این دیدارها درباره مسائل منطقه‌ای به ویژه بحران‌های یمن و سوریه صورت خواهد گرفت.

وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش از سفر به آفریقا و منطقه خلیج فارس گفته بود که کشورهایی که از رژیم سوریه حمایت می کنند، و کشورهایی که از مخالفان بشار اسد حمایت می کنند، لازم است برای پایان دادن به جنگ در سوریه کنار هم بیایند.

سفر جان کری به منطقه در حالی صورت می‌گیرد که گفت و گوها برای بحران سوریه با مذاکرات مقامات ایران و ترکیه وارد مرحله جدیدی شده است.

پنجشنبه گذشته مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه بدون اعلام قبلی به رسانه ها وارد تهران شد و چند ساعت با وزیر امور خارجه ایران به گفت و گو پرداخت. او پس از این دیدار گفت: "ما باید تلاش‌های خود را افزایش دهیم. مساله سوریه با گذشت زمان عمیق‌تر و بیش از پیش غیرقابل حل می‌شود."

نخست وزیر ترکیه هم روز شنبه گفت که طی ماه های آینده تحولات مثبتی در حل بحران سوریه رخ خواهد داد.

در این بین آمریکا و نماینده سازمان ملل در سوریه تلاش می‌کنند با نزدیک کردن مواضع طرفین درگیر در سوریه، مقدمات آتش بس و برگزاری نشست صلح را فراهم کنند.

XS
SM
MD
LG