لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

انتقاد مولوی عبدالحمید از جمهوری اسلامی: با «گلوله جنگی» به معترضان شلیک کردید


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان. آرشیو
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان. آرشیو

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه چهارم فروردین گفت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نباید در جریان اعتراضات سراسری با «گلوله جنگی» به معترضان شلیک می‌کردند.

او در اولین نماز جمعه سال نو گفت با زندانی‌های اعتراضات اخیر «بدرفتاری» شد که «من نمی‌خواهم وارد جزئیات بشوم.»

مولوی عبدالحمید با تاکید بر لزوم «مسالمت‌آمیز» بودن اعتراضات گفت: «شایسته این بود که مسئولان حرف مردم را می‌شنیدند و کنار مردم می‌نشستند.»

او با یادآوری «جمعه خونین» زاهدان در هشتم مهر سال گذشته گفت عده زیادی از مردم در مصلی بی‌دلیل کشته شدند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ارتباط با مشکلات اقتصادی جاری در کشور گفت مردم تحت فشار هستند و «سخت‌ترین فشارها» را تحمل می‌کنند.

به گفته مولوی عبدالحمید، مردم «دست‌شان خالی است و سرمایه‌هایشان را از دست داده‌اند و برای یک زندگی ساده محتاجند.»

او افزود «اقتصاد مریض کشور» زمانی اصلاح می‌شوند که سیاست داخلی و خارجی اصلاح شود و کشور «به صورت عادی» با دنیا ارتباط برقرار کند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از دخالت‌های شورای نگهبان در انتخابات‌های گذشته گفت انتخابات در ایران را باید «انتصاب» نامید.

نماز جمعه این هفته زاهدان در حالی به امامت مولوی عبدالحمید برگزار شد که اینترنت این شهر با «اختلال و قطعی» مواجه بود. پس از نماز جمعه نیز نمازگزاران بیست و پنجمین «جمعه اعتراضی» را با برپایی اعتراضات و شعارهای ضدحکومتی برگزار کردند.

مولوی عبدالحمید از روزهای آغازین اعتراضات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، با طرح مسائل و انتقادات بی‌سابقه‌ای علیه جمهوری اسلامی، از جمله خواهان برگزاری همه‌پرسی و نیز پاسخگو دانستن عاملان کشتار معترضان در زاهدان و دیگر نقاط ایران شد.

XS
SM
MD
LG