لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

مولوی عبدالحمید خواستار کناره‌گیری مقامات جمهوری اسلامی از قدرت شد


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان

امام جمعه زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه روز پنجم اسفند در مسجد مکی زاهدان خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت:« اگر نمی‌توانید مشکلات مردم را حل کنید کنار بروید.»

مولوی عبدالحمید که از ابتدای اعتراضات مردمی در ایران همواره مواضعی برضد حکومت و در حمایت از مردم در پیش گرفته با اشاره به بحران‌های اقتصادی در کشور افزود: «ریشه مشکلات اقتصادی در تصمیم‌گیری‌های سیاسی اشتباه مقامات جمهوری اسلامی است.»

امام جمعه مسجد مکی زاهدان همچنین خطاب به حاکمان جمهوری اسلامی تصریح کرد: «حرف مردم و مخالفان را بشنوید و اگر نمی‌توانید مشکلات مردم را حل کنید کنار بروید و بگذارید کسی که می‌تواند بیاید و مشکلات را حل کند.»

او با انتقاد از سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی گفت: مقامات این کشور «کنار رفتن» از قدرت را «بلد نیستند.» در صورتی که همه جای دنیا وقتی مقامات نمی‌توانند کاری کنند از مسئولیت کنار می‌روند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، گسترش عدالت و ایجاد توسعه را در گروی «شنیدن حرف مردم» دانست و تصریح کرد: «مقامات کشور باید به انتقادات و اظهارات مخالفان گوش دهند و به منافع ملی کشور فکر کنند.»

پایگاه خبری «حال وش» که خبرهای سیستان و بلوچستان را منعکس می‌کند ظهر روز جمعه گزارش داد که به‌ دلیل اختلال و قطع اینترنت در زاهدان خطبه‌های مولوی عبدالحمید در مصلی به صورت زنده پخش نشده، اما مردم همانند هفته‌های گذشته حضور پرشوری در نماز جمعه داشته‌اند.

نت بلاکس هم که وضعیت اینترنت در جهان را رصد می‌کند، ظهر جمعه اعلام کرد سرعت اینترنت در زاهدان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده شده است.

از صبح جمعه هم گزارش‌هایی از محاصره محل نماز جمعه و بازداشت چند فعال بلوچ گزارش شده بود.

با وجود این فشار‌ها ویدیوهای ارسالی به صدای آمریکا و منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد معترضان مانند هفته‌های گذشته در زاهدان تظاهرات کردند.

به گزارش «حال وش»، دفتر مولوی عبدالغفار‌ نقشبندی، امام جمعه راسک در هشداری به جمهوری اسلامی اعلام کرد: «در صورت تداوم محاصره مسجد مکی و سرکوب شهروندان و نمازگران باید منتظر فتوای تاریخی باشند.»

استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان در مرحله کنونی کانون اعتراضات سراسری مردم ایران است. هزاران نفر از شهروندان در سراسر این استان هر هفته به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG