لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

نماینده پارلمان بریتانیا: لندن به مادر ایرانی-بریتانیایی زندانی در تهران کمکی نمی‌کند


نازنین زاغری رتکلیف و فرزندش
نازنین زاغری رتکلیف و فرزندش

گزارشی از جسیکا الگوت در روزنامه گاردین

تولیپ صدیق، نماینده حوزه انتخابی نازنین زاغری رتکلیف در پارلمان بریتانیا، می گوید در ملاقاتی در وزارت خارجه به شکلی شوک آور دریافته است که دولت بریتانیا تمایل بیشتری دارد به گابریلا، دختر سه ساله نازنین که شهروند بریتانیایی است، کمک کند تا خود نازنین که تابعیت دوگانه دارد.

صدیق می گوید این امر نشان می دهد که وزارت خارجه بریتانیا عملا سیستمی دو اولویتی در حمایت از شهروندان بریتانیایی در خارج از کشور دارد.

دولت بریتانیا مساله حبس نازنین زاغری را که پس از دیدار خانواده اش در راه بازگشت به بریتانیا به همراه فرزندش در تهران دستگیر شد با مقامات ایرانی در میان گذاشته است. با این وجود افراد دو تابعیتی به همان سطح از کمک های کنسولی به شهروندان بریتانیایی دسترسی ندارند.

تولیپ صدیق، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا، می گوید پیش از انتخابات پارلمانی در آن کشور با توبیاس الوود که اینک از وزارت خارجه به وزارت دفاع منتقل شده است ملاقاتی در «فضایی فوق العاده دفاعی» داشت که از آن فهمید «اولویت شان اطمینان از بازگرداندن گابریلا به بریتانیا است... این امر فشار را از روی آن ها برخواهد داشت با توجه به این که نازنین دو تابعیتی است».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG